Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Filistinliler İsrail’in FIFA üyeliğini askıya alma talebini geri aldı

Filistinliler İsrail’in FIFA üyeliğini askıya alma talebini geri aldı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Filistin Futbol Federasyonu (PFA) Filistinli futbolculara ayrım yapıldığı gerekçesiyle FIFA’ya, İsrail Futbol Federasyonu’nun (IFA) üyeliğinin askıya alınması için başvuruda bulundu. PFA, Batı Şeria ile Gazze arasındaki geçişlerde İsrail tarafından güvenlik kontrolüne tabi tutuldukları ve engellendiklerini belirttiler, kişi ve malzeme giriş-çıkışlarda kolaylık sağlanmasını talep ettiler. Mayıs ayı başında FIFA’nın başvuruyu kabul etmesi üzerine konu 65. FIFA Kongresi’nin gündemine alındı.

Başbakan Netanyahu ve FIFA Başkanı Sepp Blater

Başbakan Netanyahu ve FIFA Başkanı Sepp Blater

İsviçre’nin Zürih kentinde düzenlenen 65. FIFA Kongresi’nde konuşan PFA Başkanı Jibril Rajoup, IFA Başkanı Ofer Eini’yi kırmızı kart çıkararak protesto etti. Ancak Rajoub konuşmasında ikna edildiklerini belirterek taleplerini geri çektiklerini duyurdu. “Talebimizi geri çektik ancak bu direnişten vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor,” dedi. Kararında fikrine değer verdiği birçok kişinin bu ailede bir askıya alma kararının çıkmasının ne kadar üzücü olacağını anlattıklarını söyleyen Rajoub, “ Afrika, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Avrupa’dan birçok federasyon başkanı beni arayıp bir futbol federasyonunun men edilmesini arzu etmediklerini belirttiler,” dedi. Rajoub Filistin ve dünyanın her yerindeki ırkçılık ve aşağılanmaya kırmızı kart gösterilmesi zamanı geldiğini belirtti.
Avrupa Futbol Federasyonu’nun önemli ismi Michel Platini de İsrail’de yaşadığı zorluğu paylaştı. “İsrail havaalanında 16 saat bekletilmiş ve 8 bin Euro’luk malzemeyi teslim alabilmek için 32 bin Euro ödemek zorunda kalmıştım,” dedi.

Rajoup’tan sonra söz alan IFA Başkanı Ofer Eini ise güvenlik endişeleri nedeniyle bazı kısıtlamalar olduğunu söyleyerek bunun IFA ile bağlantılı olmadığını belirtti. Eini, “Bırakalım politikacılar politika yapsın. Biz elimizden geldiği en iyi şekilde futbol oynayalım,” dedi. Eini’nin uzattığı eli sıkmayan Rajoup, ancak oylamadan sonra el sıkışabilecekleri cevabını verdi. Başkanlar, 165’e 18 oy ile Filistinlilerin şikayetlerini inceleme komitesi kurulması kararından ve FIFA Başkanı Sepp Blatter’in talebin geri çekildiğini açıklamasından sonra el sıkıştı.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı yazılı açıklamada, Filistinli futbolculara ayrım yapıldığı gerekçesiyle İsrail’in FIFA üyeliğinin askıya alınma talebinin geri çekilmesine ilişkin, “Uluslararası çabamız kendini ispatladı ve Filistin Yönetimi’nin bizi FIFA’dan uzaklaştırılma girişimi boşa çıktı,” dedi. “İsrail Devleti barışa ulaşmak istiyor ancak bu gerçeği çarpıtarak ve baskı ile gerçekleşmez. Barış için iki tarafın görüşmelere başlaması gerekir.” İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely de çıkan karardan hoşnutluğunu belirtti ve FIFA’dan çıkan bu olumlu kararın sevindirici olduğunu söyledi. “İsrail’in kendini ‘spor’ konusundaki bir kuruluştan anlamsız bir şekilde dışlanmış bir şekilde bulmadığı için sevindim,” dedi.

Blatter son birkaç haftadır her iki tarafında futbol yetkilileri ile görüşmelerde bulunmuştu. Daha önceleri askıya alma talebine karşı çıkan FIFA Başkanı, Cuma günkü oylamadan önce iki tarafı ama özellikle Filistinlileri memnun edecek bir çözüm bulunması gerektiğini, böylece barışa bir katkıda bulunduklarını söyleyebileceklerini belirtmişti.

 

kaynak: ynetnews 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: