Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Obama: İsrail’i ve Yahudi halkını çok önemsiyorum

Obama: İsrail’i ve Yahudi halkını çok önemsiyorum

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Atlantic’ten Jeffrey Goldberg’e verdiği röportajda ABD Başkanı Barack Obama, İsrail liderleriyle olan düşünce farkını dile getirmesi gerektiğine inandığını söyledi. Bunun sebebini de İsrail devleti ve Yahudi halkına karşı duyduğu ciddi endişe olarak açıkladı. Bu nedenle uzun vadeli güvenliğini sağlayacak ve antisemitizme karşı savaşta en iyi durumda olmak için dürüst ve açık sözlü konuşması gerektiğini belirtti. “Bu konuda özür dilemiyorum. İsrail ve Yahudi halkını ne kadar önemsediğimden eminim.”

ABD Başkanı Obama ve Goldberg

ABD Başkanı Obama ve Goldberg

İran nükleer programı ile ilgili anlaşmadan sorumlu olduğunu kabul eden Obama, “20 yıl sonra da buralarda olacağım. İran, nükleer silaha sahip olursa üstünde benim ismim olacak. Önemli milli güvenlik çıkarlarımız dışında benim şahsi bağlantım da var bu konuyla.”
Obama, İran’ın Ruhani Lideri Ayetullah Humeyni’nin antisemit olduğu ile ilgili endişesini de paylaştı. Ancak bunun aldığı kararların tamamen akıl dışı olduğu anlamına gelmediğini belirtti.

Netanyahu ile ilişkisine de değinen Obama, seçim kampanyası sırasında Netanyahu’nun “benim liderliğimde bir Filistin Devleti kurulmayacak,” sözünün, İsrailli Arap vatandaşları oy verebilen işgalci güçler gibi tanımlamasının, herkesin ırk, din ayırmaksızın demokrasinin tam katılımcıları olduğunu belirten İsrail’in bağımsızlık bildirgesine karşı geldiğini söyledi. “Böyle bir şey meydana geldiğinde, bunun dış politikayı etkileyen sonuçları da olur. Tam da bu nedenden dolayı, İsrail’e çok yakın olduğumuzdan dolayı, görüp hiçbir şey söylememek, oval ofis için güvenilirliğini kaybetmek anlamına gelir.”
“Bazıları İsrail’in sürekli savaş durumunda olduğunu düşünüyor. Çok kötü bir çevrede ya onlarlasın ya da onlara karşı. Ve buna cidden inanıyorlar.”

ABD Başkanı Obama ve Goldberg

ABD Başkanı Obama ve Goldberg

Obama İsrail eleştirilerinin kapalı kapılar ardında yapılması gerektiği fikrini açıkça reddetti. “Cumhuriyetçi Sheldon Adelson, ABD ve İsrail arasında halka açık bir şekilde eleştiri yapılmaması gerektiğini savunuyor ve bu fikir son 10 yılda çok güçlendi. Bu beni endişelendiriyor.”
“Benim için, İsrail ve Yahudi yanlısı olmak siyasi fikirlerim oluştuğundan beri sahip olduğum ve uğrunda savaş verdiğim değerlerin bir parçası. Yahudi halkının ayrımcılık ve zulümden uzak, güvenli bir anavatana sahip olmasını desteklemek, Afrika kökenli Amerikalıların oy hakkı ve kanun tarafından korunması ile doğrudan bağlantılı. Bu konular aklımda ayrılmaz durumdalar.”
“Ancak, aynı zamanda diğer halklara da benzer bir bakış açısıyla bakmalıyım. İsrail gelenekleri ve değerleri Filistinli çocukları da önemsemesini gerektiriyor. Kudüs’te konuşma yaptığım zaman en büyük alkışı Ramallah’ta ziyaret ettiğim çocukları anlattığım zaman aldım. Ve oradaki, büyük çoğunluğu Yahudi olan İsraillilere bu çocukları İsrail değerleri nedeniyle önemsemeleri gerektiğini söyledim. Ve onayladılar. Bu bir politikaya dönüşmezse, bu değerler için risk almaya çekinirsek, bu prensipler boş sözlere dönüşür. Bizim için bu değerleri desteklemek ve uluslararası arenada İsrail’i korumamız zorlaşır.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: