Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Arap gençliğinden İsrail’e barış mesajları

Arap gençliğinden İsrail’e barış mesajları

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Her şey İsrail vatandaşı bir Arap’ın kişisel projesi olarak başladı. Kuzey İsrail’de yaşayan bu genç sosyal medya aracılığıyla diğer İsrailli Araplara İsrail Ordusunun bir “şeytan ordusu” olmadığını ve Arap propaganda filmlerinde gösterildiği gibi kana susayan askerlerden oluşmadığını göstermek istedi. Ancak dijital asırda sürprizlerin sonu olmadığını hemen anladı. İsrailli Araplardan barış ve sevgi mesajları hedeflerken, tüm dünyadaki Araplardan sevgi ve barış mesajları yağmaya başladı.

Yemen'den İsrail'İ seviyorum kampanyasına katılan biri

Yemen’den TZahal Bistahal(IDF için değer) kampanyasına katılan biri

M, İsrail ordusunda görev almış Arap asıllı Müslüman bir İsrailli. İsmini açıklanmaması kaydıyla AL-Monitor’a konuştu. Geçen sene Balad Partisinin Arapları orduya katılmamaya teşvik eden ilanlarını gördü yaşadığı semtte. “Arap köylerindeki ilanları gördüm, Balad Partisi ve TZaHal ma Bistahal ‘IDF (İsrail Savunma Kuvvetleri) için değmez’ adı altındaki diğer Arap partilerinin facebook kampanyalarını takip etmeye başladım. Aktivistler Shfaram’ın en büyük meydanında ellerinde afişler, Gazze’den getirdiklerini söyledikleri molozları gösteriyorlardı. Sanki “Bakın katılmak istediğiniz ordu Gazze’de ne yapıyor” denmek isteniyordu. Bazı aktivistler yüzlerini yaralışmışça kırmızıya boyamıştı. Amaçları “Orduya yazılma” demekti genç Bedevi, Dürzi, Hristiyan ve Müslümanlara. Onlara facebook’tan cevap vermeye karar verdim. Sayfamın adını TZaHal Bistahal (IDF için değer) yaptım. İsrailli araplardan mesaj beklerken, dünyanın dört bir yanındaki genç Araplardan resim ve yazılar gelmeye başladı. Çok çok şaşırdım.”

Irak, Suudi Arabistan, Mısır, Tunus, Ürdün ve diğer ülkelerden gelen resim ve videolar facebook sayfasında görülebilir. Suudi Arabistan’dan genç bir kadın yeşil bir Suudi pasaportunun videosunu çekti. Arka planda Cidde şehrinin görüntüsü, kadının sesi duyuluyor; “İyi akşamlar. Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinden genç bir kadınım. Hicaz’ın önemli bir aşiretine mensubum. Cidde’nin önemli meydanlarından Darajeh’i gösteriyorum size. İsrail ve sevgili halkına barış ve sevgi mesajı yollamak istiyorum. Suudi arabistan’dan böyle bir mesajın gelmesi şaşırtıcı olabilir ama demokrasinin ilk kuralı düşünce özgürlüğüdür. Umarım diğer Araplar da benim kadar duyarlı olurlar ve İsrail’in de Filistin’de toprağa hakkı olduğunu kabul ederler.”
Irak’tan genç bir adam Tigris nehri görüntüsü ve kendi pasaportunun resmini yolladı. “Sevgili İsrail halkına sevgi ve barış mesajı yollamak istiyorum. Dostça ilişkileri olmayan iki ülke olmamıza rağmen bu aslında önemli değil. İsrail’i destekleyen kişilerin sayısının büyüyeceğine inanıyorum.

Mısır'dan TZaHal Bistahal (IDF için değer) kampanyasına katılan bir polis memuru

Mısır’dan TZaHal Bistahal (IDF için değer) kampanyasına katılan bir polis memuru

M.’ye pasaportlarının resim ve videosunu yollayan diğer gençler de İbranice, Arapça ve İngilizce yazdılar mesajlarını. Hepsinde de “İsrail’i seviyorum,” benzeri mesajlar vardı. Mısırlı bir polis pasaportunun yanına şapkasını da koydu resim çekerken ve Arapça “İsrail’i ve ordusunu seviyoruz, seviyoruz, seviyoruz,” yazdı. Resmin ortasında Davut’un yıldız da bulunuyordu.
M. tüm bunların Mısır’dan ABD’ye göç etmiş Kipti mezhebinden bir kadının orada kendisine karşı ırkçılık ve nefret ile karşılaşması ile başladı. Kahire Üniversitesi’nde birçokları gibi o da İbranice öğrenmişti. M. “Neden mesajı etrafına yaymıyorsun? Böylece Orta Doğu’da başka sesler olduğu da duyulur,” diye rica etti. “İlk o pasaportunun resmini yolladı ve birçok Arap ülkesinde pasaport resimleri yağmaya başladı. Bir sonraki resim Irak’tandı,” diye anlatıyor M. facebook sayfasının macerası.
M. ayrıca kimsenin göremediği özel görüşmeler de yapıyor sayfa üzerinden. “Bağdat’tan bir video aldığımda, özelden neyin onu İsrail’e desteğe yönlendirdiğini merak ettiğimi sordum. Cevabında ‘şaşırabilirsin ama bu konuda ben yalnız değilim,’ dedi. Birçok genç benim gibi düşünüyor. Irak’ta olan tüm bu öldürmeler, terör ile İsrail’in bir alakası olmadığını gördük. Irak’ta birçok genç dine inanmıyor. Sünni ve Şiiler arasındaki din savaşlarından bıktılar ve hayatlarını din olmadan sürdürmek istiyorlar.”
M., Ürdün’deki genç bir öğrenciden de mesajlar alıyor. Önemli bir aşiretin parçası olan genç kızın ailesinde birçok kişi ordu mensubu. İsrail’in liberalliği onu en çok etkileyen özelliği. “Gey yürüyüşleri ve aynı cinsiyet evliliğinin yapılabiliyor olması beni etkiliyor,” Geleneksel toplumda lezbiyen kimliğini dışarıya çıkaramayacağını biliyor, hele tanınan bir aileye mensupken. Ürdün’den sadece birkaç kilometre ötede farklı bir yaşam seçeneği bulunuyor düşüncesine imreniyor.

Fas'tan da TZaHal Bistahal (IDF için değer) kampanyasına katılım var

Fas’tan da TZaHal Bistahal (IDF için değer) kampanyasına katılım var

Geçtiğimi sene M. Birçok genç Araptan mesaj almaya devam etti ve Arap dünyasında yaşanan değişime tanık oldu. Evet savaşlar, devrimler ve geleneksel din savaşları var. Sünni ve Şiiler arasında savaş, IŞİD’in yükselişi de var. Ancak gençler farklı bir gerçek istiyorlar kendi ülkelerinde yapamayacaklarını bilmelerine rağmen. Suriye ve Irak bölündü, Yemen Husilerle savaşıyor, Mısır liberal ve demokrasinin din bağnazlığını yeneceğinin hayalini kuruyorlar.
M.’nin tecrübe ettiği bu kişisel başkaldırılar küçük olabilir ama internetin sağladığı açık gökyüzünde hiçbir lider, hiçbir diktatör bile aşılmış bazı sınırları yeniden kapatamaz.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: