Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » anti-semitizm » Antisemitizm ile savaşılmalı

Antisemitizm ile savaşılmalı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale İsrail İsveç Büyükelçisi Isaac Bachman tarafından kaleme alınmış Svenska Dagbladet gazetesinde yayımlanmıştır.

Son yıllarda yapılan araştırmalara bakıldığında, Avrupa’da ciddi ve endişe verici bir şekilde antisemitizmin yükseldiğini görüyoruz. İsveç’te meydana gelen bazı antisemit olaylar da mevcut. Modern bir antisemitizm çeşidi var artık; Tek Yahudi devleti olan İsrail hedefleniyor Avrupa’da ve özellikle İsveç’te. İsveç’in en saygıdeğer gazetelerinden biri olan Svenska Dagbladet’ın tam sayfa yayınlanan makalemin İngilizce tam metni şu şekildedir:

antisemitism

Antisemitizm ile savaşılmalı

Avrupa’nın II. Dünya Savaşı’nın bitimini kutladığı hafta, Kudüs’te 5. Küresel Antisemitizm ile Savaşma Forumu gerçekleşecek. 12-14 Mayıs arasındaki forumunda bin uzman bir araya gelerek 70 yıllık “Bir daha asla” sloganının birçokları tarafından nasıl unutulduğunu tartışacak, anlamaya çalışacak.
Delegeler arasında 51 ülkeden kanaat önderleri, politik liderler, din adamları, gazeteciler bulunuyor. Bu kişiler İsrail’in güneşli sıcak havasını değil, dünyadaki birçok Yahudi cemaatinin ve Yahudinin karşı karşıya kaldığı yenilenmiş bir tehditle karşı karşıya kalmasını tartışacak.
Bu tehdidin geçmişte kaldığını umuyorduk.
Son yıllarda Avrupa’da ciddi bir şekilde artan Yahudi karşıtı şiddet baş gösteriyor. Yahudiler nefret söylemine ve fiziksel şiddete maruz kalıyorlar, sinagog ve mezarlıkları harap ediliyor. 2014 yazında Avrupa başkentleri yıllardan beri görülmeyen bir şekilde antisemitizm içeren protestolara sahne oldu. Bugün birçok ülkede Yahudiler güvenlik korkusu nedeniyle kimliklerini gizli tutuyorlar. Avrupa’nın birçok yerinde Yahudi dini ibadetleri kanunların da saldırısı altında.
En korkutucusu ise, son dönemlerde meydana gelen cihatçı terör saldırıları Paris, Brüksel ve Kopenhag’da Yahudileri hedef almış olması. Bu cihatçı teröristlerin AB pasaportu ile ülkelerine geri dönmeleri Avrupa için büyük bir güvenlik tehlikesi ancak bu durum en başta Yahudi cemaatleri için tehlike teşkil ediyor.
Birçok Avrupa ülkesinde yapılan antisemitizm araştırmaları geçtiğimiz yıllara göre bu konuda %100 artış olduğunu gösteriyor. Birçok ülkede Yahudilere karşı yapılan nefret suçlarının tüm azınlıklara yönelik nefret suçlarının üzerinde olduğu ve bunun Yahudilerin genel nüfusa oranlarının da çok üstünde olduğu belirtiliyor. Örneğin Fransa’da Yahudiler nüfusun %1’ini oluştururken tüm nefret suçlarının %40’ı Yahudilere yönelik gerçekleşti 2013 yılında.
Uluslararası STK’ların, AB temel haklar kurumu ve Amerikan ADL dahil devletlerarası kurumların 2013 ve 2014 yılları arasındaki araştırmalarında Avrupa Yahudi Cemaatlerinin tehdit edildiği doğrulanıyor. Bu araştırmalara göre Avrupa Yahudilerinin üçte biri antisemitizm yüzünden göç etmeyi düşünüyor. İsveç’te ise Yahudilerin %49’u Yahudi sembollerini kamusal alanda gizliyorlar.
Polis verilerine göre Malmö’de 2013-2014 yıllarında antisemitizm ile ilgili 137 şikayet gerçekleşti. Bunların hiçbiri işleme alınmadı. Malmö Hahamı on yıllık liderliğinde kafasına şişe atılmak dahil 150 antisemit saldırının hedefi olduğunu söylüyor. Gothenburg hahamı e-mail aracılığı ile ölüm tehditleri alıyor. Yahudiler evlerine ve arabalarına gamalı haç çizilerek tehdit ediliyor. Malmö ve Norrköping sinagoglarının camlarına taş atıldı. Stokholm’deki Vasa Real okulunun duvarlarına antisemit grafiti çizildi. Bu okulda Yahudi öğrenciler de bulunuyor.
Avrupa’da modern antisemitizmin yükseldiğini görüyoruz. Holokost sonrasında Yahudilerden nefret etmenin doğru olmadığı kabul görmüştü. Ancak son yıllarda Yahudi devleti İsrail’e karşı nefret, doğru kabul edilir oldu. Tüm İsrail eleştirileri antisemit olmamakla beraber birçok İsrail karşıtlığı antisemitizm içeriyor.
Bu modern antisemitzm, Başbakan Stefan Löfven’in Facebook’ta “İsrail’in kendini savunma hakkı vardır,” demesiyle kendini açıkça gösterdi. Nefret ve hakaret içerikli mesajların sonu gelmedi. Mesajların çoğu antisemitti. Yahudiler için yeni bir Hitler isteniyordu, Hitler yüceltiliyordu, Löfven Yahudi olmakla veya Yahudiler tarafından satın alınmış olmakla suçlanıyordu.
Geçtiğimiz yaz Avrupa sokaklarındaki gösteriler İsrail ve Gazze operasyonuna karşıydı. Ancak birçok yerde sloganlar “Yahudiler gaz odalarına” ve “Yahudilere ölüm” şeklindeydi.
Burada eklenmesi gereken bu protestoların sadece İsrail karşıtı olduğuydu. Gösteriler sırasında Suriye, Irak, Yemen veya dünyanın bir başka yerinde meydana gelmekte olan toplu katliamlarla ilgili tek bir söz edilmedi. İsveç’te 4 milletvekili antisemit açıklamaları sonucunda görevlerini bırakmaya zorlandılar.
Bugün her zamankinden daha çok, kişilere, cemaatlere ve insan haklarına karşı oluşan bu tehdide karşı neler yapılabileceğini konuşma zamanı.
Kudüs’teki forumun ana gayesi bu tür nefretin sadece Yahudiliğe değil tüm insanlığa karşı olduğunu gösterebilmek. Antisemitizm çirkin yüzünü göstermeye başlamasına izin verildiğinde, diğer azınlıkların temel haklarına karşı saldırı da başlayacaktır. Karikatüristlerin ifade özgürlüğü, kadın hakları, romanlar, etnik azınlıklar, LGBT’ler… Bu nedenle antisemitizme karşı inatla ve acilen savaşılması gerekiyor.

 

kaynak: Svenska Dagbladet 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: