Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail, 5 sene sonra Eurovision’da

İsrail, 5 sene sonra Eurovision’da

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


rak_5275[1]İsrail’i bu sene Eurovision’da 16 yaşındaki Nadav Guedj temsil ediyor. Viyana’da dün akşam yapılan ikinci yarı final seçmelerinde “Golden Boy-Altın Çocuk” adlı şarkısı ile Guedj, İsrail’in yarışmanın büyük finaline katılmasını sağladı.

İsrail Eurovision’a ilk olarak 1973 yılında Luxembourg’da Ilanit’in “Ey-sham” adlı parçası ile  katıldı. Günümüze kadar Eurovision’a 38 kere katılan İsrail’in üç tane birinciliği bulunuyor. İsrail en son en 1998 yılında Dana International’ın Diva’sı ile  Birmingham’da birincilik kazanmıştı. İlk birincilik heyecanını ise Paris’de 1978 yılında Izhar Cohen ve Alphabeta’nın Abanibi adlı şarkısı ile ve hemen ardından 1979 yılında Kudüs’de düzenlenen yarışmada Milk and Honey’in Hallelujah’ı  ile yaşamıştı.

İsrail’de “Raising Star” adlı ses yarışmasını kazandıktan sonra yeteneği ile dikkatleri üzerine çeken genç şarkıcı, bu sene 60. yılını kutlayacak olan Eurovision’da temsil etmek üzere seçildi. Avrupa ve Orta Doğu ezgileri barındıran ve İngilizce olarak seslendirdiği Golden Boy şarkısı ile Guedj’ın güçlü sesini ön plana çıkıyor.

23 Mayıs akşamı yapılacak olan büyük finalde İsrail ile birlikte toplam 27 ülke yarışıyor. Bu ülkeler; İsrail, Slovenya, Fransa,  Estonya, Büyük Britanya, Ermenistan, Litvanya, Sırbistan, Norveç, İsveç, Kıbrıs, Avustralya, Belçika, Avusturya, Yunanistan, Karadağ, Almanya, Polonya, Letonya, Romanya, İspanya, Macaristan, Gürcistan, Azerbeycan, Rusya, Arnavutluk ve  İtalya.

Geçtiğimiz sene Eurovision’un büyük finalini dünya genelinde 200 milyon kişinin izlediği tahmin ediliyor.

Kaynak: Eurovision


1 Comment

  1. Adem Yener says:

    YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.BÜYÜK İSRAEL eurovision yarışmasında 1.olacağını düşünüyorum çünkü onun olmadığı bir yerde eğlence olmaz I love you YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: