Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Hamas yeni terör tünelleri açıyor şüphesi

Hamas yeni terör tünelleri açıyor şüphesi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Hamas’ın Gazze’de terör tünelleri inşasına devam ettiği belirtilirken, Gazze sınır kentinden İsrail’e uzanan bir saldırı tünelinin inşa edildiği, sınırın İsrail tarafındaki Kibbutz Nirim sakinlerinden geldi. Yeraltından kazı sesleri geldiğinde şikayet edip orduya haber verdiler.
Kibbutz sakinlerinden biri özel bir şirketi bölgeyi incelemesi için tuttu. Çıkan raporda gerçekten de yer altında inşaat yapıldığı sonucu çıktı. Bunun üzerine ordu konuya el koydu.

teror tunnels

Hamas bir süredir İsrail’e karşı gücünü arttırma çalışmalarını sürdürüyor. Yeni savaşçı eğiten, füze stokunu arttıra Hamas sınır ötesi tünel inşasına da devam ediyor.
Hazırlanan raporda tünel girişleri %70 olasılıkla belirlendi ve haritası çıkarıldı. Tüm bunlar Kibbutz sakinlerinin iddialarını doğrular nitelikte. Ordu önümüzdeki günlerde tüneli ortaya çıkarma operasyonuna hazırlanıyor. Bu tür operasyonların Gazze sınırı boyunca sürdüğünü söyleyen ordu yetkilileri, ordunun elde ettiği her tür bilginin kamuoyu ile paylaşıldığını ekledi.
Nisan ayında Hamas’ın tünel inşasında ağır makineler ve mühendislik araçları kullandığı belirlendi. Bunlar arasında dar alanlarda rahat hareket kabiliyeti olan küçük buldozerler de mevcut. Geçtiğimiz ay Amerikan Kongresi Amerikan-İsrail ortak tünel savunma sistemi üzerinde araştırma geliştirme yapılmasına onay verdi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: