Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » İsrail Batı Şeria’da Filistin polisinin görev almasına onay verdi

İsrail Batı Şeria’da Filistin polisinin görev almasına onay verdi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail yıllarca karşı çıktıktan sonra Batı Şeria’nın tehlikeli mahallelerinde silahlı Filistin polisinin görev almasına onay verdi. Kudüs’ün kanunsuz varoşlarında görev alacak mavi üniformalı Filistin polisi, hem İsrail hem de Filistinlilerin ortak gayesi olan Filistinlilerin günlük sorunlarda kendi kendini idaresi konusunda atılmış önemli bir adım.

palestinian police

Kudüs dışındaki bu bölgeler aranan suçluların, uyuşturucu kaçakçılarının ve çalıntı araçların merkezi haline geldi. Arap-Yahudi işbirliğinde de gerçekleştirilen bu yasadışı aktiviteler, buradan tüm İsrail’e yayılıyor; arabalar Yahudi mahallelerinden çalınıyor ve uyuşturucu yine Yahudi mahallelerine satılıyor. Filistin polis sözcüsü Adnan Damiri suçun renginin olmadığını söylüyor ve hepimize zarar verebileceğini belirtiyor.

Abu Dis gibi bölgelerde düzenli bir polis gücünün bulunmaması İsrail-Filistin çatışmasının tarihi ile bağlantılı. 1990’larda ulaşılan anlaşma ile Batı Şeria farklı bölgelere ayrıldı. Kimi yerde Filistinliler kendi kendilerini yönetirken, özellikle Batı Kudüs’e yakın olan ve Filistinlilerin ileride başkentleri olarak gördükleri bölgede güvenlik daha arttırıldı. Abu Dis de bu bölgelerden biri. 1990’larda silahsız polis devriye gezerken, 2000’de İsrail askeri yönetimine karşı intifadanın başlamasının ardından yasaklandılar. O zamandan beri Filistin polisi ancak özel durumlarda bölgeye girebildi. Ancak bu bölgeler İsrail polisinin de yetki alanının dışında kaldığından kanunsuzluk araba hırsızlarını ve uyuşturucu satıcılarını kendine çekti.

Nisan ayında İsrail yasağı kaldırarak 90 silahlı Filistin polisinin Abu Dis, Azariyeh, Ram ve Biddou’da görev apmasına izin verdi. Yerel halk kararı memnuniyetle karşıladı.
Suça karşı işbirliği İsrail ile Filistinliler arasındaki çelişkili ilişkilerin bir kısmı. Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’ın BM nezdindeki diplomatik adımları, Netanyahu’nun yeniden seçilmesi, Abbas’ın üzerindeki İsrail ile işbirliğini sona erdirme iç baskısı derken barış görüşmelerinin yeniden başlayacağına dair bir beklenti yok. Öte yandan İsrail 2000 yılındaki isyandan sonra koyduğu birçok yasayı gevşetmekte. 50-55 yaşındaki yaklaşık 400 bin Batı Şeria sakini özel bir izne ihtiyaç duymadan İsrail’e girebiliyor. Onlarca Filistinli Doktor, Filistin plakası ile İsrail’e giriş yapabiliyor. İsrail, Filistinlilerin İsrail’de çalışma azami yaşını 24’ten 22’ye indirdi ve 53 bin Filistinlinin çalışma iznini uzattı. Bazı Filistinliler Netanyahu’nun günlük yaşamı kolaylaştırmasının çatışmanın sona ereceğine dair emare bulunmamasına bağlıyor.
Göreve başlayan 90 Filistinli polisin kendi karakolları var ancak Batı Şeria’da başka bir bölgeye geçmek isteklerini İsrail ile koordine etmeleri gerekiyor. Polis suçluları yakalamaya ve binlerce çalınmış aracı bulmaya çalışacak.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: