Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’den kalp hastalıklarına çare

İsrail’den kalp hastalıklarına çare

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Avustralya-İsrail ortaklığı, atan kaslar üzerinde çalışmalarına devam ediyorlar, bu kalp krizlerinde önemli gelişmelere gebe olabilir.
Kalp dokusunu yenileme ve tamir etme konusunda ilerleme sağlayan Avustralya ve İsrailli araştırmacıların çalışmaları tıpta bir çığır açarak kalp hastalarına farklı çareler sunabilir. İsrail Weizmann Enstitüsü Bilim Merkezi’nden Gabriele d’Uva liderliğinde Sidney Victor Chang Kalp Araştırma Merkezi desteğiyle yürüttülen araştırmalarda bir farede büyüyecek kalp hücreleri oluşturuldu.

heart
İnsan kalp hücreleri balıklara oranla çok daha yavaş ve zorlu iyileşiyor. Bu da kalp krizi veya başka kalp rahatsızlıkları yaşayanların iyileşme süreçlerini zorlaştırıyor. Araştırmacılar buluşlarının kalp hastalarında da sonuç vereceğini düşünüyorlar.
Kalp hücreleri, saç, deri veya kanın tersine doğumdan bir hafta sonra bölünmemeye başlıyor. Bu durum da zarar gören hücrenin kendini tamirini önlüyor. Balıkların kalplerini yenilemesi örnek alınarak yapılan çalışmaların sonuç vermesi umut ediliyor. İnsan kalbinin kendini yenileyememesi birçok teori ile açıklanıyor, insanlardaki gelişmiş bağışıklık sisteminin bunu engellemesi de bunlardan biri. Ancak bu araştırmada kalbe sinyal yollayan neuregulin adlı hormon ile kalp hücresinin bölünmesi başladı. Bundan sonraki araştırmalar bu hormonun en etkili şekilde kullanılması ve kalbin kendini yenilemesine olanak sağlanması.
Araştırma bilim dergisi Nature Cell Biology’de yayınlandı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: