Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » BM » İsrail’i Gazze’nin yeniden inşasındaki gecikmeden dolayı suçlamak yanlış

İsrail’i Gazze’nin yeniden inşasındaki gecikmeden dolayı suçlamak yanlış

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale İsrail’in İngiltere Büyükelçisi Daniel Taub tarafından kaleme alınmış The Guardian gazetesinde yayımlanmıştır.

gaza reconstruction

İsrail’in eski Başbakanı Golda Meir “Barışa ancak düşmanlarımız kendi çocuklarını bizden nefret etmelerinden daha çok sevdikleri zaman ulaşacağız,” demişti. Gazze’nin yeniden inşasında yaşanan gecikme nedeniyle İsrail’in suçlandığı ‘Filistin yanlılarının’ sözlerini görünce bu sözü hatırlamadan edemedim.
Hem BM hem de Arap Birliği Filistin içi şiddet ve korkutma nedeniyle yeniden inşada sorun yaşıyorlar. Ancak her iki kurum da geleneksel duruşlarını değiştirmeyip İsrail’i suçlamayı tercih ediyorlar. Gerçekleri karartarak Gazze’ye yardımcı olmuyorlar. Birçok STK’nun tekrarladığı “İsrail inşaat malzemelerinin geçişine izin vermiyor,” söylemi Gazze’nin yeniden inşasının önündeki ana engel olarak tanıtılıyor.
Oxfam bölgesel direktörü Catherine Essoyan, “Gazze ablukasının tamamen kalkması ile ancak insanlar yeni bir yaşama adım atabilirler. İsrail’in Gazze’ye yardımları ulaştırdığını söyleyenler paralel evrende yaşıyor olmalılar,” demesi gibi
Aslında İsrail’in inşaat malzemelerinin kullanım yerleri konusunda haklı endişeleri olsa da – Hamas gelen yardımla terör tüneli inşa etmeyi tercih ediyor – İsrail Gazze’nin yeniden inşası için BM tarafından kurulan GRM’ye destek oluyor. Bugüne kadar 62 bin ton inşaat malzemesinin Gazze’ye geçişine izin verdi. Bu sayılar Filistin Yönetimi’nin sayıları ile de tutuyor. Bu da yeniden inşanın malzeme eksikliğinden kaynaklanmadığını gösteriyor.
O zaman sorun ne?
Ekim ayında Kahire’de düzenlenen konferansta ülkeler 5,4 milyar dolar yardım sözü verdiler. Ancak Hamas’ın gerçekten bu para ile tünel değil de ev yapacağına inanmayan bağışçılar henüz bu parayı teslim etmediler. Geçen ayın başında BM Güvenlik Konseyi toplantısında BM Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman gecikmenin sebebinin bağışların ellerine geçmemiş olması olarak açıkladı. “GRM’nin tüm çabalarına ve Kahire konferansından dört ay geçmesine rağmen hala söz verilen bağışlar elimize ulaşmadı. Bu kabul edilemez.”
Gazze’deki Filistin Yönetimi ise yeniden inşanın gecikmesindeki ikinci neden. GRM’ye göre BM, İsrail ve Filistin Yönetimi Gazze’de kontrolün Filistin Yönetimi’nde olduğu konusunda anlaştı. Yeniden inşa konusundaki tüm düzenlemeler onun kontrolü altında olacaktı. Ancak Gazze’de süregelen Filistin Yönetimi-Hamas iktidar kavgası şiddete dönüştü ve çabaları karşılıksız bıraktı.
Arap Birliği Lideri Nabil Elaraby Londra merkezli Al-Hayat gazetesine verdiği demeçte iç farklılıkların ve Filistin Yönetimi ile Hamas arasındaki işbirliği eksikliğinin Gazze’nin yeniden inşasında yaşanan gecikmenin sebebi olduğunu söyledi. Aynı şekilde Feltman da Güvenlik Konseyi’ne istikrarlı bir iktidar ve güvenlik eksikliği nedeniyle yeniden inşanın yavaş ilerlemesinin tehlikeli bir ortam oluşturduğunu söyledi.
Ancak Elaraby ve Feltman’ın dikkat çektiği bu hususlar yabancı yardım kuruluşları ve milletvekilleri tarafından göz ardı ediliyor. Gazze’nin yeniden inşasını asıl engelleyen sebepleri karartılması, Filistin halkına yarardan çok zarar veriyor.

http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/mar/06/blaming-israel-gaza-reconstruction-ignorance-palestinian


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: