Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » Harvard Üniversitesi rektörü İsrail karşıtı boykotu durdurdu

Harvard Üniversitesi rektörü İsrail karşıtı boykotu durdurdu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Harvard Üniversitesi yemek servisinin İsrail karşıtı boykot hareketine katılma çabaları engellendi. İsrail karşıtı radikal bir grup Harvard öğrencisi ve öğretim görevlisi,yemek servisi veren firmayı İsrailli SodaStream ürünlerini boykot etmeye ikna etti. SodaStream ekonomik ve sağlıklı içecek makineleri üreten bir firma. Harvard Üniversitesi Rektörü Drew Faust boykot çabasını durdurdu ve bu tek taraflı kararı nedeniyle yemek şirketine soruşturulma açılmasına karar verildi.

harvardHarvard Üniversitesi’nde Hukuk Profesörü olan ve Terör Tünelleri adlı bir kitabı da bulunan Alan Dershowitz, üniversite gazetesinde yazdığı yazıda SodaStream fabrikasını gezdiğini ve orada çalışan birçok Filistinli-Arap ile konuştuğunu anlatıyor. Çalışanların yüksek ücret ve iyi çalışma koşulları sağladığı için bu fabrikada çalışmaktan memnun olduğunu ve başarılı bir ürün ürettiğini belirtiyor. Yahudi ile Müslümanın, İsrailli ile Arap’ın birlikte çalıştığına dikkat çeken Dershowitz, fabrikanın bulunduğu Ma’ale Adumim’in Kudüs’ün banliyösünde bulunduğunu ve Filistin Otoritesi yöneticilerinin buranın bir İsrail-Filistin barış anlaşmasında İsrail tarafında kalmasına onay verdiğini hatırlatıyor. Bu konunun kendisine Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas ve eski Başbakan Salam Feyyad tarafından doğrudan söylendiğini de ekliyor. “Bu nedenle fabrika 1949 sınırları dışında olmasına rağmen işgal altında olarak adlandırılmamalı ve iki devletli çözümün önünde engel oluşturmuyor.” İsrail’in sorunu çözmek için Filistinlilere birçok teklif önerdiğini ancak ne 2000-2001’de ne de 2008’de kabul edilmediğini belirten profesör, kabul edilseydi bu tartışmanın sona ereceğini ve Ma’ale Adumim’in İsrail’in parçası olarak kabul edilmiş olacağını belirtiyor. Süregelen çözümsüzlükte Filistinlilerin de suçu olduğunu belirten Dershowitz, sadece İsrail ve İsrail firmalarını cezalandırmanın Filistin tarafını barış için ödün vermekten uzaklaştırdığını söylüyor.
SodaStream’i boykot etmenin bir insan hakları meselesi olduğunu söyleyen bu öğrenci ve öğretim üyelerinin aslında kendilerinin bu hareketi ile orada çalışmaya devam etmek isteyen 500 Filistinliyi işlerinden edeceğini belirtti. Bu ve benzeri boykot hareketleri nedeniyle firmanın hiç ya da çok az Filistinlinin yaşadığı bir bölgeye fabrikasını taşıdığını hatırlatan profesör, bu durumun insan hakları değil insan hatalarını gösterdiğini vurguladı.

harvard2Harvard’daki bazı öğrencilerin SodaStream’den rahatsız olduklarını bu rahatsızlıklarını da kullanmayarak, satın almayarak göstermeleri gerektiğini belirten Dershowitz, tüm öğrencileri bu ürünlerden mahrum etmeye hakları olmadığını söyledi. Birçok öğrencinin de bu makinelerin kaldırılması durumunda rahatsız olacağını hatırlattı. Bazı öğrencilerin İsrail ürünlerinden rahatsız olduğu gibi birçoklarının da kadın, eşcinsel ve azınlık haklarını hiçe sayan Arap veya Müslüman ülkelerinin ürünlerinden rahatsız olduğunu belirterek Harvard yemek şirketinin bu konuda karar yetkisi olmaması gerektiğini söyledi.
Rektörün üniversite gazetesinde okuyana kadar boykot hareketinden haberdar olmadığını hatırlatan Dershowitz, okul dekanı Garber’in dediği gibi “Politik ihtilafın yoğun olduğu bu gibi konularda Harvard Üniversitesi şahısların fikirlerine göre hareket etmeyecek.”
“Son karar seçim özgürlüğü olmalıdır,” diyen Dershowitz, “SodaStream istemeyen Pepsi içebilir, ama diğerleri SodaStream içebiliyor olmalılar,” diye ekledi. “Ekonomik boykotlar insan hakları ihlalleri için kullanmalıdır. Ancak her iki tarafın da doğrusu ve yanlışı olduğu bir konuda, tartışmanın tek tarafına baskı uygulamak için kullanılmamalıdır.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: