Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail en sağlıklı beslenen ülkeler arasında

İsrail en sağlıklı beslenen ülkeler arasında

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Lancet Küresel Sağlık Dergisi (Lancet Global Health Journal) tarafından hazırlanan rapora göre İsraillilerin ortalama yemek alışkanlıkları, dünyanın en sağlıklı beslenen ülkelerinden biri olduğunu gösteriyor.

fresh fruits
187 ülkeden yetişkinlerin iyi ve kötü yeme alışkanlıklarının incelendiği araştırmada İsrail dokuzuncu oldu. Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Fumiaka İmamura’nın yürüttüğü araştırma, aynı anda birçok ülkede gerçekleştirildiği ve 4,5 milyar kişiyi kapsadığı için bir ilk durumunda.
İsrail’de, diğer ülkelerde olduğu gibi beslenme alışkanlıkları yaş ile düzeliyor. 50 ve 60’larında olan yetişkinler daha çok sağlıklı besin tüketmeye dikkat ederken, sağlıksızları eliyorlar. Ancak genç İsrailliler ‘junk food’ olarak adlandırılan sağlıksız yiyecekleri yüksek miktarda tüketmeye meyilli. Araştırmanın sağlıksız gıda tüketimi ile ilgili farklı bir değerlendirmesinde bu nedenle İsrail orta sıralarda yer aldı.
Sağlıklı kişilerin tahıl, fasulye, sebze, süt, fiber, omega 3 içeren balık ve meyve tükettiği belirtilirken, sağlıksız beslenenler işlem görmüş et, tatlandırıcılı gazlı içecekler, yüksek sodyum ve trans yağı içeren yiyecekler tercih ettiği belirtildi. Imamura’nın tavsiye ettiği sağlıklı beslenme kriterleri aslında Akdeniz mutfağının bir yansıması. Akdeniz tipi beslenmede protein ve omega asitler açısından yüksek gıdalar ön plana çıkıyor. Bu sebeple Kıbrıs, Yunanistan, Ürdün ve Lübnan da sağlıklı beslenen ülkeler arasında gösterildiler.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: