Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Filistin’de yapılan bir araştırma teröristlerin maaşlarını ortaya çıkardı

Filistin’de yapılan bir araştırma teröristlerin maaşlarını ortaya çıkardı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Elde edilen dokümanlar, Filistin Yönetimi’nin terör saldırıları gerçekleştirenlere ve ailelerine 3 ila 7 milyon dolar miktarında maaş ve benzeri finansal ödüller ödendiğini ortaya çıkardı. Para genellikle tutuklu bakanlığı tarafından tutuklu yasası kullanılarak ödenmiş. Tutuklu yasasına göre teröristler yaptıkları suçun ağırlığına veya İsrail hapishanesinde kalmaları gereken süreye göre derecelendiriliyorlar. Aldıkları maaş suçun ağırlığına ve kaç kişiyi öldürüp yaraladıkları oranına göre belirleniyor.

terör örgütü

Bu konuda hazırlanan binlerce dosya ödenen bu maaşların otomatik olmadığını, Mahmud Abbas dahil Filistin Yönetimi (FY) yöneticilerinin elinden geçtiğini ve tüm detayları ile ilgilenildiğini ve ona göre ödeme miktarına karar verildiğini gösteriyor. Her dosya kişinin yaptığı terörist saldırısının detaylarını içeriyor ve buna göre derecelendirilip ödenecek maaş belirleniyor. Tutuklu Bakanı Sözcüsü Amr Nasser bu programdan çok memnun olduklarını ve saklayacak hiçbir şeyleri olmadığını belirtiyor. Ancak olayın ortaya çıkmasının ardından uluslararası eleştiriler karşısında FY geçen sene, tutuklu bakanlığının Filistin Esirler ve Serbest Bırakılanlar yüksek milli komisyonu ile değiştirme kararını aldı.
FY dış yardım ile ayakta durabiliyor. Bu rakam da yıllık 4,2 milyar doları buluyor. Bu miktarın yüzde 10’unu ABD karşılıyor. ABD ve diğer birçok ülke bağışların terörü destekleme amaçlı kullanılmasını yasaklayan kanunlara sahip.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: