Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » ABD, İran ve Hizbullah’ı terör tehdidi listesinden çıkardı

ABD, İran ve Hizbullah’ı terör tehdidi listesinden çıkardı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Ulusal İstihbarat Başkanı James Clapper tarafından Amerikan Senatosuna sunulan yıllık güvenlik raporunda İran ve Lübnanlı militan grup Hizbullah “Amerikan çıkarlarına karşı terör tehdidi” listesinden çıkarıldı. Oysa her ikisi de geçtiğimiz yıllarda tehdit oluşturmuşlardı.

Gizliliği 26 Şubatta kaldırılan rapor Times of Israel’de yayınlandı. O sırada İsrail’in, IŞİD’e karşı savaştaki yardımı nedeniyle İran’ın nükleer çalışmaları ile ilgili duyduğu rahatsızlık ihmal ediliyordu.

iran hizbullah
Ocak 2014’teki raporda Clapper İran ve Hizbullah’ı terör listesine eklemiş, Amerika’nın müttefiklerine karşı tehdit oluşturuyor demişti. Hizbullah için de “küresel terör saldırılarını 1990’lardan beri görülmemiş şekilde arttırdı,” diye eklemişti. İran 2011, 2012 ve 2013 yıllarındaki raporda da terör bölümünün altında yer almıştı.
Ancak bu son raporda İran ve Hizbullah bu bölümden çıkarıldı. Sünni militan gruptan sade bir kez o da IŞİD ve El Nusra’ya karşı Lübnan sınırında yaşanan tehdide dikkat çekerken bahsedildi. İran ise hem siber hem de bölgesel tehdit olarak gösteriliyor. Sebebi ise Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad’ı desteklemesi.
Öte yandan rapor Tahran’ın İŞİD’e karşı olan mücadeledeki işbirliğinden bahsediyor. İslami cumhuriyetin mezhepsel çatışmayı azaltmaya uğraştığı, iyi bir ortak olduğu ve Suudi Arabistan ile olan gerilimi azalttığından bahsediliyor.
Raporda Hizbullah’ın hem ABD hem de AB tarafından terör örgütü kabul edildiğinden bahsedilmiyor. Tahran destekli olduğundan da. Rapor İran’ın güvenliğini, prestijini, bölgesel etkisini arttırmak ve bu nedenle barışçıl kullanıma uygun nükleer çalışmaları olduğu ve gerektiğinde füzeye monte edilebilen nükleer başlık üretebileceğini söylüyor.
İsrailli düşünce kuruluşu Meir Amit’e göre iki aktörün listeden çıkarılması İran’ın IŞİD’e karşı mücadeleye destek olduğu ve eski istihbarat şefi Kasım Süleymani’nin Sünni ağırlıklı Tikrit’teki çatışmayı yönettiği sırada açıklandı. Meir Amit’in raporunda diplomatik çıkarlar ve IŞİD’e karşı mücadeledeki desteği ve belki de başka ülkelerde cihatçılara karşı yardımı bu sonucu getirdi.
Northeastern Üniversitesi siyasal bilimler profesörü ve Council of Foreign Relations üyesi Max Abraham’a göre, “İran terör konusunda yardım ederken biz de onun nükleer hırslarını kolaylaştırıyoruz ve terörist etiketinden kurtarıyoruz. Dünya değişti. Sünni tehdit kötüleşti, IŞİD El Kaide’den daha büyük bir tehdit ve İranlılar bize bu konuda yardım ediyorlar.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: