Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » BM » Filistin Yönetimi’ne gelen ceza Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde başına dert açabilir

Filistin Yönetimi’ne gelen ceza Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde başına dert açabilir

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


ABD mahkemesi, İsrail’e yönelik terör saldırıları düzenlediği gerekçesiyle Filistin Yönetimini mahkûm etti. 2002 ile 2004 yılları arasında gerçekleşen altı terör saldırısı nedeniyle Filistin Kurtuluş Örgütü ve Filistin Yönetimini sorumlu tutan mahkeme, saldırılarda zarar görenlere veya yakınlarına tazminat ödenmesine karar verdi.

icc
ABD mahkemesinin aldığı 655,5 milyon dolarlık tazminat kararı Filistin Yönetimi’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) İsrail liderlerini ve askerlerini mahkum etme planını bozabilir. UCM’nin İsrail-Filistin çatışmasına taraf olması tartışmalı bir soru olarak yerini korurken, genel diplomatik ve hukuksal durum da bu konuyu etkileyebilir.
Öte yandan UCM;  UNRWA veya BM Genel Kurulu benzeri diğer BM kuruluşları gibi İsrail’e karşı önyargılı olarak algılanmıyor. UCM daha hukuki ve profesyonel olarak algılanıyor ve otomatik olarak İsrail karşıtı oy kullanan Müslüman ülkeler veya üçüncü dünya ülkeleri tarafından kolayca etkilenmiyor.
UCM’nin ‘Filistin’i bir devlet olarak tanıması, İsrail’e karşı davayı kabul edeceği anlamına gelmiyor. Ancak UCM siyasi bir kurum olmasa da tamamen apolitik olduğunu söylemek de doğru olmaz. Sadece 12 yıllık bir geçmişe sahip olan ve Sudan, Libya ile Kenya’na yönelttiği savaş suçlarını kabul etmemesinin ardından pek sağlam bir konumda durmuyor. ‘Yersiz’ bir kurum olarak adlandırılmasından endişeleniyor. İsrailli yöneticilerin peşinden giderse İsrail ve birçok Batı ülkesi tarafından da öyle görülebilir.

icc2
UCM’nin daha çok Afrika odaklı olduğu da kuruma yöneltilen eleştirilerden bir tanesi. Bu nedenle İsrail-Filistin konusunu soruşturması kendini bu suçlamalara karşı koruyacaktır. Öte yandan İsrail’e karşı Filistin halkının insan haklarını savunurken isteyerek veya istemeyerek Hamas teröristlerinin işledikleri savaş suçlarını örterken, İsrail’in kendi halkını korumasını da sınırlandırır.
Neden ABD mahkemesinin 2004 yılındaki terör kararı 2015’te önemli? Çünkü bugüne kadar İsrail’in söylemine rağmen Yaser Arafat’ın İkinci İntifada’daki rolü kabul edilmemiş ve Filistin Yönetimi tüm terör eylemlerini Hamas’ın yaptığını söyleyerek 1990’daki Oslo sürecinden beri ‘temiz’ olduklarını belirtmişti. Bu durumda Filistin Yönetimi terör saldırılarından sorumlu bulunduğundan, UCM’ye ‘temiz ellerle’ başvuramayacak. İsrail’i suçladığı suçları kendisi işledi çünkü. Bu durumda denge İsrail yönüne doğru ağırlık kazanır. İsrail veya İsrail yanlıları ABD mahkemesinin verdiği kararı kullanarak Filistin Yönetimini verdiği sivil zarardan sorumlu tutmaya zorlayabilir.
Şimdiye kadar UCM’e gitmek Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas için bir risk teşkil etmiyordu, Gazze savaşında sadece İsrail ve Hamas söz konusuydu. İkinci İntifada’nın soruşturulması hem Abbas’ı hem de yakın çevresini tehlikeye atar ve İsrail’e karşı yaptığı suçlama bumerang etkisiyle kendisine karşı döner.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: