Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailliler internetten alışveriş etmeyi seviyorlar

İsrailliler internetten alışveriş etmeyi seviyorlar

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Fotoğraf: ING IMAGE/ASAP

Fotoğraf: ING IMAGE/ASAP

PayPal tarafından Ipsos/MORI’ye yaptırılan ve 22 ülkeden 17,600 kişinin katıldığı ankete göre İsrail, Avusturya ve Avustralya gibi internetten sınır ötesi en çok alışveriş yapan ülkelerin başında yer alıyor.

İsraillilerin yüzde 72’si internetten alışveriş yapıyor. Bunların yüzde 82’si ise yurtdışındaki firmalardan alıyor. Bunun en büyük sebebi ürünlerin daha ucuz olması. Vergi ve nakliyeye, hatta 500 dolar üzerine istenen ek vergiye rağmen daha ucuz olabiliyor. Ucuzluk dışındaki diğer sebep ise ülkede bulunmayan çok geniş bir ürün çeşidine ulaşabiliyor olmaları. Ücretsiz nakliye, ürün garantisi ve ülkede bulunmayan ürünleri satanlar en çok tercih edilen firmalar.

Ancak İsrailliler, gelen ürünlerin tanıtımları ile uymaması, ithalat vergileri veya teslim edilmeyen ürünler konusunda ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar. PayPal Güney Afrika ve İsrail sorumlusu Efi Dafan devletin tüm bu süreci kolaylaştırıp basitleştirmesi gerektiğini söylüyor.

Yapılan bir başka ankete göre ise İsrailli küçük ve orta boy firmalar internetten satış yapmıyorlar. İsrail internet derneği ISOC-IL’in 300 firma ile yaptığı anketin sonucuna göre sadece yüzde 26’sı internetten satış yapıyor. Bu firmaların ürünlerini internet üzerinden pazarlamayı bilmedikleri ve gereken lojistik ağı kurmakta zorlandıkları ortaya çıktı. ISOC-IL’den Amir Etzioni’ye göre bu kaçırılmış bir büyüme potansiyeli. Bu aynı zamanda kenar mahalleleri de geliştirebilir çünkü firmalar merkezden uzaklaşıp ürünlerini buralarda depolayıp yükleyebilirler.

Kaynak: Jerusalem Post


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: