Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Japonya ‘da Holokost eğitimi

Japonya ‘da Holokost eğitimi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Japonya ‘da Holokost eğitimi ni milliyetçiliğin tehlikesini öğretebilmek için kullanıyor

Japonya’daki Holokost eğitim merkezinin ana salonunda bir öğrenci II. Dünya Savaşı sırasında Japon diplomat Chiune Sugihara’nın yaşadığı ikilemi anlatıyor; “Vicdanım bu şekilde davranmamı söylüyor ama bu üstlerime karşı çıkmak demek olacak.” Sugihara Japonya İmparatorluğu’nun Litvanya büyükelçi yardımcısıydı. 1940 yılında, Tokyo’dan gelen emirlere karşı gelerek 6000 kişiye Japonya’ya transit vize vererek hayatlarını kurtardı. Batılılar için bağımsız düşünceyi kör itaatin önüne koymayı anlatan bu oyun banal olabilir ancak gittikçe askerileşen Japonya’da, Sugihara’nın hikayesi milliyetçiliğin tehlikeleri konusuna dikkat çekiyor.

japan holocaust

Japonya’nın Holokost’a karşı duruşunu inceleyen Fransız Yahudi gazeteci Alain Lewkowicz’e göre ultra muhafazakâr ve oldukça hiyerarşik bir toplum olan Japonya için bu doğru bir adım. 1995 yılında açılan Fukuyama Holokost Eğitim Merkezi bugüne kadar on binlerce Japon öğrenciyi ağırladı. 2007’de 20 bin metrekarelik yeni yerine taşınan Holokost Eğitim Merkezi, Kyoto merkezli Beit Şalom adlı İsrail yanlısı Hıristiyan bir dernek tarafından kuruldu.
Beit Şalom’un oluşturduğu tiyatro grubu yurtdışında turneye hazırlanıyor, ilk durakları da ABD. Tiyatro grubu, İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Yahudi gettolarını konu alan Yidiş ve İbranice şarkıları söyleyen 20 Japon kızdan oluşuyor. Holokost Merkezinde bir Holokost müzesi de bulunuyor. “Arbeit Macht Frei” yazısı ve Anne Frank’ın Amsterdam’da saklandığı odanın replikası bu müzede sergileniyor. Bahçede Anne Frank adına bir heykel bulunuyor.
Anne Frank Japonya’da iyi tanınmasına rağmen okullarda Japonya’yı Nazi Almanya’sına bağlayan benzerlikler pek anlatılmıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya, Japonya ve İtalya Mihver devletleri oluşturuyordu. 1930 ve 1940’lardaki savaş suçları; Çin’in Nanking bölgesindeki toplu katliam ve binlerce Koreli kadının seks kölesi olarak kullanılmasının konuşulması ülkede hala bir tabu. 2003 yılında yapılan eğitim reformu da milliyetçi öğeleri arttırmış, milli marşın söylenmesi, vatandaşlık derslerini yeniden müfredata ekleyerek bayrağın her okulda dalgalanmasını şart koşmuştu.

Fukuyama Holokost Müzesi girişi

Fukuyama Holokost Eğitim Müzesi girişi

Bağımsız sivil toplum kuruluşları milliyetçi söylemi devam ettiren hükümete rağmen, Holokost Eğitim Merkezi’nde olduğu gibi, eğitim işini ele alıyorlar. Merkezin müdürü olan Meiji Gakuin Üniversitesi’nden Makato Otsuka okullarda çocukların savaşın neden çıktığı ve yeniden çıkmasının nasıl engelleneceği ile ilgili düşünmelerinin teşvik edilmediğini söylüyor. Otsuka Japonya’da ABD’nin atom bombası kullanmasının sonuçlarının ve Japonların acılarının anlatıldığının ancak Almanya örneğinde olduğu gibi geriye dönük bir savaş muhasebesi yapılmadığını da ekliyor.
Merkezin müdür yardımcısı Akio Yoshida, Holokost merkezinin Japonya’nın savaş suçları ile doğrudan ilgilenmediğini söyledi. Holokost’un benzersizliği üzerinde durduklarını ve savaşın diğer yönlerini tartışarak bunu silikleştirmek istemediklerini ekledi. Yoshida, Holokost eğitiminin Japon çocuklarına öldürmeye varan beyin yıkamasını göstereceğini ve bu sayede toplumları için doğru yolu seçmelerini sağlayacağına inandığını belirtti.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: