Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » California Üniversitesi öğrencileri antisemitizmi kınadı

California Üniversitesi öğrencileri antisemitizmi kınadı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


 

ucla

California Üniversitesi’nin iki kampüsündeki lisans öğrencileri derneği, antisemitizmi kınayan bir karara imza attılar. Karar her iki kampüste son zamanlarda çıkan iki farklı olay nedeniyle verildi.
UC Davis’de Yahudi bir merkezin kapılarına gamalı haç çizilmiş, UCLA’de ise öğrenci işlerinde görev almak üzere mülakata giren Yahudi bir öğrenci dininin tarafsız olmasını engellemeyeceğine dair sorularla sıkıştırılmıştı. Geçtiğimiz aylarda UC Berkeley’deki öğrenci senatosu bu iki olay karşısında antisemitizmi kınayan bir bildiriye imza attılar. Dernek Başkanı Avinoam Baral bu kararın güvenli bir ortam için ilk adım olacağını belirtti.
Son zamanlarda ABD’nin Kaliforniya eyaletinde benzer birçok olaya rastlanıyor. Sacramento’da bir kişi tüm evini gamalı haçlı İsrail bayrağı ile donatmıştı.
Geçen hafta Sacramento’da birçok hukukçu ve din adamının katıldığı yürüyüş ile antisemitizm kınandı. Yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı. Yürüyüşte konuşan eski Senatör Darrell Steinberg, tüm California Üniversitesi kampüslerinde antisemitizm, ırkçılık ve İslamofobinin kınanması çağrısında bulundu. İsrail politikalarına karşı olmanın eski antisemit önyargıları hortlattığını söyleyen Steinberg, İsrail karşıtlığının antisemitizme zırh olarak kullanıldığını ekledi.
Orta Doğu politikaları Kaliforniya kampüslerinde birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Daha önce de bazı öğrenci ve profesörler İsrail ordusuyla ilişkili ürünlerini boykot etme çağrısında bulunmuştu. UC Davis lisans öğrencileri senatosu Ocak ayında boykota destek kararı almıştı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 389 other followers

%d bloggers like this: