Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Suudi Arabistan: Orta Doğu’da nükleer silahlanma yarışı başlayabilir

Suudi Arabistan: Orta Doğu’da nükleer silahlanma yarışı başlayabilir

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


“İran’a uranyum zenginleştirme hakkı tanıyan bir anlaşma Orta Doğu’da nükleer silahlanma yarışı başlatabilir.” Bu sözler Suudi Arabistan kraliyet ailesinden Prens Turki bin Faysal al-Suud’a ait. Suudi istihbarat eski direktörü ve Suudi Arabistan’ın ABD eski elçisi olan prens, Tahran’ın agresif politikalarının dizginlenmesi gerektiğini çünkü nükleer görüşmelerin sonucu ne olursa olsun Orta Doğu’daki barışı tehdit ettiğini vurguladı.

 Prens Turki bin Faysal al-Suud

Prens Turki bin Faysal al-Suud

Turki eğer görüşmelerden bu sonuç çıkarsa, Riyad ve birçok Orta Doğu başkentinin İran gibi benzer haklara sahip olmak için uranyum zenginleştirme çalışmalarına yönelebileceğini belirtti. “Tüm dünya bu yola girmek için açık bir kapıya sahip olacak. Bu P5+1 görüşmelerine dair en büyük itirazım,” dedi.
Suudi yetkililer gibi İsrailliler de İran’ın nükleer silah geliştirerek bölgede hegemonya kurmaya çalıştığı konusunda uyarılarda bulundular. Tahran bu iddiayı yalanlarken nükleer programının barışçıl olduğu konusunda ısrarını sürdürüyor.
İran ve P5+1 olarak adlandırılan ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya arasındaki görüşmeler, İslami Cumhuriyet’in tepki uyandıran nükleer programında bazı ödünler vermesi karşılığında uygulanan ekonomik yaptırımların zayıflatılmasını hedefliyor. Diplomatlar Tahran ile 31 Mart’a kadar bir fikir birliğine varıp 1 Haziran’da nihai anlaşmayı imzalamayı amaçlıyorlar.
Raporlara göre bu anlaşma İran’ın nükleer silaha ulaşmasını en az on yıl erteleyecek. Karşılığında ekonomik yaptırımlar kaldırılacak. Suudi yetkililer bu anlaşmanın etkili olmadığını çünkü sadece nükleer programına odaklandığını oysa İran’ın tüm Orta Doğu ülkelerinin güvenliğini tehdit ettiğini belirtti. Prens Turki, “İran hali hazırda Arap dünyasında yıkıcı bir oyuncu; Yemen, Suriye, Irak, Filistin veya Bahreyn’de,” dedi. Nükleer silah geliştiriyor korkusunu gidermek problemlerin sonunu getirmeyecek diyen Turki, İran’ın Irak’taki işgalini genişletmesinin kabul edilemez olduğunu, IŞİD’e karşı mücadelenin İran-ABD arasında bir ittifakı doğrulamadığını da sözlerine ekledi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: