Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’den Arap, Dürzü ve Çerkez kökenli akademisyenleri için milyonluk proje

İsrail’den Arap, Dürzü ve Çerkez kökenli akademisyenleri için milyonluk proje

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Ekonomi Bakanlığı, Arap kökenli vatandaşlarının high-tech alanında ilerlemeleri amacıyla, eğitim ve uyum faaliyetlerini sürdürecek projeler için Ekim ayında bir ihale açtı. Tsofen ve ITworks’un kazandığı ve üç yıl içinde 10 milyon Şekel (2.55 Milyon Dolar) harcanacak olan projeye göre Arap, Dürzü ve Çerkez kökenli akademisyenler high-tech konusunda eğitilecekler ve sektöre uyumları sağlanacak. Kuzey ve Orta İsrail’de bu sektörün ihtiyacı olan insan gücü talebi belirlenecek, bu ihtiyaca göre Arap öğrenci ve akademisyenler eğitilip yetiştirilerek bu bölgelerde iş bulmaları sağlanacak.

2.6 milyonluk rekor yatirim projesi

İsrail; Arap, Dürzü ve Çerkezlerin Hi-tech sektörüne entegrasyonu için 2.6 milyon $ ayırdı

Her yıl yüzlerce Arap, Dürzü ve Çerkez kökenli akademisyen bu bölümlerden mezun oluyor ancak tüm çalışmalara rağmen kendi başlarına iş bulamıyorlar. Trajtenberg’in (Sosyoekonomik Değişim Komitesi) tavsiyesi üzerine hükümet 29 Ocak 2012’de 4193 no’lu kararıyla Ekonomi bakanlığının böyle bir proje başlatmasına karar verildi. Proje ile Arap iş gücüne olan talebi arttırarak iş istihdamını iyileştirmek amaçlanıyor. Ekonomi Bakanlığı ile Başbakanlık Arap, Dürzü ve Çerkez Kökenlilerin Ekonomik Gelişimi birimi ortaklaşa aldıkları karar ile high-tech konusuna öncelik verilmesine anlaşıldı.
Ekonomi Bakan Yardımcısı Michal Tzuk, “İyi maaş ve çalışma koşulları sağlayan iş olanaklarının geliştirilmesine önem veriyoruz. Böylece ekonomik gelişme artarken nüfusun farklı kesimleri arasındaki sosyal ve ekonomik fark da azalacaktır. Arap, Dürzü ve Çerkez kökenli vatandaşlarımız arasında bu konuda eğitimli kişiler mevcut. Bu proje ile ekonomik ve kültürel ihtiyaçları karşılayarak arz ve talebi birleştirmeye çalışıyoruz,” dedi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: