Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli dalgıçlar denizin derinliklerinden tarihi servet çıkardılar

İsrailli dalgıçlar denizin derinliklerinden tarihi servet çıkardılar

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrailli dalgıçlar, Akdeniz’de geçmişi yaklaşık bin yıla dayanan 2 bin altın buldu. Altınların Fatimi devletine ait olduğu ve geminin Kahire’ye giderken battığı sanılıyor.

altin fatimi

İsrailli dalgıçların Akdeniz’de Fatimiler dönemine ait yaklaşık 2 bin altın bulduğu açıklandı. İsrail Tarihi Eserler Kurumu’ndan yapılan açıklamada, kuzeydeki Kayserya limanı yakınlarında batık halde bulunan altınların yaklaşık bin yıl öncesine ait olduğu bildirildi. Altınları bulan bir grup dalgıcın ilk etapta bunların oyuncak olduğunu düşündüğü belirtildi. Ancak daha sonra, ortada çok önemli tarihi bir bulgu olduğu anlaşıldı.

Bunların gerçek altın olduğunu anlayan dalgıçların kuruma haber verdiği, yetkililerin giderek dalgıçlarla altınları çıkardığı ifade edildi. Fatimiler dönemine ait olan yaklaşık 2 bin altının farklı ağırlıklarda bir, yarım ve çeyrek dinar olduğu kaydedildi. Uzmanlar altınların Mısır’daki Fatimi devletinin topladığı vergilerin başkent Kahire’ye götürürken batan bir gemi ya da o dönemdeki tüccarlara ait olabileceği ihtimalleri üzerinde duruyor.

İsrailli dalgıçlar tarafından bulunan altınların Fatimi devletine ait olduğu düşünülüyor. Fatimi devleti, 10. yüzyıl başında (M. S. 909) Tunus’ta kurulduktan sonra merkezi Kahire’ye taşıyan ve Fas, Cezayir, Libya, Malta, Sicilya, Sardinya, Korsika, Tunus, Mısır, Filistin, Lübnan, Ürdün ve Suriye’de egemenliğini kuran Şii meşrebinin İsmaili mezhebine bağlı devlet. 1171 yılında son Fatimi halifesinin Selahaddin Eyyubi tarafından devrilmesiyle, bölgedeki saltanatları son bulur.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: