Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » BM » Birleşmiş Milletler, Hamas’ın yeniden silahlanmasından endişeli

Birleşmiş Milletler, Hamas’ın yeniden silahlanmasından endişeli

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


BM jeffrey Feltman

BM jeffrey Feltman

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen aylık Orta Doğu toplantısında Gazze’nin yeniden inşası için gereken fonun eksikliği hatırlattı ve İsrail ile Hamas arasındaki hassas ateşkesin ardından bölgede gerginliğin yeniden artabileceğini belirtti. Feltman ayrıca Hamas’ın yeniden silahlandığına dair endişe verici raporların olduğunu da söyledi. Hamas’ın roket fırlatma denemelerinin ve silah üretiminde kullanılacak malzemeyi gizlice bölgeye sokma çabalarını ‘tehlikeli gelişmeler’ olarak tanımladı.
Gazze için verilen uluslararası yardım sözlerinin yerine getirilmesi çağrısını da yapan Feltman, Gazze’nin yeniden inşası için dört ay önce Kahire’de söz verilen 5,4 milyar dolarlık yardıma ihtiyaç duyulduğunu söyledi. İsrail’in 200 milyon dolarlık Filistin vergi gelirlerini bloke etmesinin de ciddi insani sorun yarattığını ekledi. İsrail, Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’ın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gitmesi üzerine vergi gelirlerini dondurmuştu.
Feltman Gazze’deki durumu endişe verici olarak tanımladı ve IMF’nin bu konudaki raporuna değindi. Gazze savaşından altı ay sonra 100 bin Gazzeli evsiz, 75 bin kişi inşaat malzemesi almaya hak kazandı ve bunlardan sadece 47 bini bu malzemeleri alabildi.
İsrail ve Mısır Gazze sınırlarını kontrol ediyor ve inşaat malzemeleri füze veya tünel kullanımında kullanılacağı endişesinden sıkı kontrol altında. Gazzeli teröristler bu tünelleri saldırmak ve İsrail’in içine girmek için kullandı. Yazın bu nedenle Kibbutz Nahal Oz yakınlarında görev yapan 5 İsrail askeri ve tünel saldırısında 11 asker hayatını kaybetti. Gazze’nin kontrolünü 2007 yılında ele geçiren Hamas yaz aylarında 50 gün süren savaşta İsrail’e 4500’ün üstünde füze attı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: