Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’de Seçimlerin Galibi Netanyahu oldu

İsrail’de Seçimlerin Galibi Netanyahu oldu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’de yapılan erken genel seçimlerde sandıkların tamamına yakınında oy sayım işlemi tamamlandı. İsrail Merkez Seçim Komitesi’nin yayımladığı verilere göre, oyların 4 milyon 16 bin 739’u geçerli sayıldı. Ülkedeki yaklaşık 6 milyon kayıtlı seçmenin yüzde 71,8’i sandık başına gitti.

Netanyahu seçimlerin ardından teşekkür konuşması yaparken

Netanyahu seçimlerin ardından teşekkür konuşması yaparken

Salı gecesi saat 22.00’de oy verme işleminin sona ermesiyle sandık başı anketleri Likud ile Siyonist Birlik arasında büyük bir çekişme yaşandığını ortaya koydu. Ancak saat sabah 6 itibari ile yapılan sayım sonuçları Likud Partisi’nin altı sandalye fark ile kazandığını gösterdi. Buna göre Siyonist Birlik listesi 24 milletvekili ile 2. olurken, ortak bir liste çıkararak seçimlere giren Arap Partisi ise İsrail meclisinde 14 koltukla, en büyük üçüncü parti olmaya hak kazandı. İsrail Merkez Seçim Komitesi’nin yayımladığı verilere göre, oyların 4 milyon 16 bin 739’u geçerli sayıldı. Ülkedeki yaklaşık 6 milyon kayıtlı seçmenin yüzde 71,8’i sandık başına gitti. Açıklanan verilere göre Netanyahu’nun partisi Likud parlamentoda 30 sandalye kazanırken muhalefetteki merkez sol Siyonist Birliği 24 sandalyede kalıyor.

Seçim sonuçları grafiği (kaynak: times of iisrael)

Seçim sonuçları grafiği (kaynak: times of iisrael)

“BÜYÜK BİR ZAFER KAZANDIK” Benjamin Netanyahu seçim başı anketlerinin açıklanmasından sonra Twitter hesabı üzerinden bir açıklamada bulundu. Netanyahu tahmini sonuçları “Tüm zorluklara rağmen Likud ve İsrail için müthiş bir zafer” sözleriyle değerlendirdi. KATILIM ORANI BELLİ OLDU İsrail Merkez Seçim Komitesi’nden alınan nihai verilere göre, İsraillilerin yüzde 71,8’i sandık başına gitti. Oyların yüzde 23,27’sini alan Başbakan Binyamin Netanyahu’nun lideri olduğu Likud partisi seçimleri önde tamamladı. Böylece Likud, Knesset’te (Meclis) 29 koltuk kazanmış oldu.İzak Herzog ve Tzipi Livni liderliğindeki “Siyonist Birlik”in oy oranı ise yüzde 18,73’te kaldı. Bu sonuca göre, “Siyonist Birlik” Knesset’te 24 koltuk elde etti. Diğer partilerin oy oranları ise şu şekilde gerçekleşti: “Birleşik Arap Listesi: yüzde 10,98, Yeş Atid: yüzde 8,78 , Kulanu: yüzde 7,41, HaBayit HaYehudi: yüzde 6,41 , Şas: yüzde 5,80, Yisrael Beitenu: yüzde 5,17, Birleşik Tora Yahudiliği: yüzde 5,16, Meretz: yüzde 3,89.” Barajı aşan partilerin koltuk dağılımı da şöyle: “Likud: 30, Siyonist Birlik: 24, Birleşik Arap Listesi: 14, Yeş Atid: 11, Kulanu: 10, HaBayit HaYehudi: 8, Şas: 7, Birleşik Tora Yahudiliği: 6, Yisrael Beitenu: 6, Meretz: 4”

Herzog'un başkanlığındaki  Siyoniist Birlik Partisi olarak hatırı sayılır bir oy elde etti

Herzog’un başkanlığındaki Siyoniist Birlik Partisi olarak hatırı sayılır bir oy elde etti

“Seçimlerden koalisyon çıkacak” İsrail’de tek başına iktidara gelebilmek için Knesset’te 61 koltuğa sahip olmak gerekiyor. Ancak, sandık sonuçlarına göre, hiçbir parti tek başına iktidara gelecek oy oranını elde edemediği için, ülkeyi bir koalisyon hükümeti bekliyor. İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, en çok oyu alan partinin liderine hükümeti kurma görevi verecek. Hükümet kurmakla görevlendirilen parti başkanının 42 gün içinde koalisyon arayışını neticelendirmesi gerekiyor. Hükümet kurma görevinde başarısız olunması durumunda ise Cumhurbaşkanı Rivlin, aynı görevi başka bir parti liderine verebilir. Bu adayın ise koalisyonu kurabilmek için 28 günü olacak. İkinci aday da koalisyon hükümetini kuramazsa Knesset’teki 120 milletvekilinin 61’i bir araya gelerek, cumhurbaşkanından görevi üçüncü bir kişiye vermesini isteyebilir. Hükümet kurmakla görevlendirilen üçüncü parti liderinin çabaları da 14 gün içinde sonuçsuz kalırsa, meclis feshedilerek 90 günde yeniden seçimlere gidilmesi öngörülüyor.


1 Comment

  1. Adem Yener says:

    YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.Netanyahu İSRAEL tarihinin en başarılı BAŞBAKANI BÜYÜK İSRAEL için BÜYÜK BAŞBAKAN IN kazanması normaldir.Tüm Dünya artık anlamalıdır ve bilmelidir Teknoloji de Bilim de İcat da Buluş ta BÜYÜK İSRAEL İMİN ÜSTÜNE YOKTUR.YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: