Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Batı Şeria » İnsan Hakları İzleme Örgütü: Hamas ve Filistin yönetimi yüzlerce kişiye işkence yaptı

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Hamas ve Filistin yönetimi yüzlerce kişiye işkence yaptı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch, HRW) yayınladığı raporda Hamas ve Filistin Yönetimini (FY) yüzlerce kişiye işkence yapma gerekçesiyle eleştirdi.

Human Rights Watch

Ocak ayı sonunda yayınlanan 660 sayfalık HRW Dünya Raporu 2015’e göre dünya çapında cihatçılar çoğalıyor. Rapor ayrıca Hamas ve Filistin Yönetimi güvenlik görevlilerini 31 Ekim 2014 itibari ile 338 kişiye işkence yapmak veya kötü davranmakla itham etti. Batı Şeria’daki FY güçleri barışçıl protestocuları dövdüğü, tutukladığı, gazetecileri tartakladığı ve yüzlercesini tutukladığını belirtti. “Filistinlilerin işkence gördüğüne dair güvenilir deliller var,” dendi.

Filistinli terörist gruplar UNRWA’nın (Birleşmiş Milletler Yakın Doğudaki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kuruluşu) kurduğu okullarda roket depoladıkları ve halkın yoğun olduğu yerlerden füze atarak sivil halkın hayatını tehlikeye attıkları için kınandı.
HRW İsrail’in Gazze, Batı Şeria ve İsrail’in içindeki ihlallerine geniş yer verdi. Gazze’ye yönelik Koruyucu Hat Operasyonu sonucunda ölen Filistinli siviller raporda yer aldı. Rapor İsrail’in suç işleyen kendi askerlerini yargılamaya olan bağlılığını da şüphe ile karşılıyor. “İsrail ordusu 2014 saldırıları ile ilgili 100 soruşturma açtı ve 13 tanesini ceza soruşturmasına çevirdi. Ancak daha önceki 2008-2009 ve 2012’deki çatışmalardaki davalarda sonuç alınamamış olması, burada da farklı bir beklentiyi zorlaştırıyor.

İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşim politikaları ve toprak elde etmesi eleştirildi. Filistinli teröristlerin evlerinin ve kaçak yapıların yıkılması da yoğun eleştiri alan konulardan biri oldu. Rapor İsrail’in yazın kaçırılıp öldürülen üç çocuğun sorumluluğunu Hamas’a bağlamasını eleştirerek delil olmasına rağmen “bu konuda delil yok,” dedi. İsrail’e karşı yaptığı ağır eleştirilerle tanınan HRW, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) konuya dahil olmasını olumlu bulduklarını belirterek Filistinlilerin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin adımını destekledi. “ Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafların savaş suçu işlemesini engellemeye yardımcı olacaktır,” dendi.

Rapor antisemitizmden sadece bir kere, 1994 terör saldırısı konusunda bahsetti. 1994 Arjantin’deki Yahudi merkezine yapılan saldırıda 85 kişinin öldüğü, 300 kişinin yaralandığı ancak davanın seyrinin yolsuzluk nedeniyle etkilendiği belirtildi.
HRW Başkanı Kenneth Roth hükümetlerin insan haklarını bir lüks olarak gördüklerini belirtti ve ihlallerin Ukrayna ve Suriye gibi krizleri beslediğini söyledi. ABD dahil Batılı ülkelerin hatalarının IŞİD gibi örgütlerin geliştiği ortamlar hazırladığını ekledi. Irak, Suriye, Mısır, Nijerya, Ukrayna konularından örnekler vererek insan hakları ihlallerinin sonuçlarını sıraladı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: