Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » ‘Bamba’ çocuklarda fıstık alerjisini engelliyor

‘Bamba’ çocuklarda fıstık alerjisini engelliyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aileler genelde küçük çocukların fıstık ezmesi yememesi konusunda katıdır. Tıpkı bir yaşından önce inek sütü verilmeyeceği gibi fıstık ezmesi de alerji yapabilir düşüncesiyle çocuklara verilmez. Ancak yeni bir araştırma, çocuk doktorlarının tavsiyelerinin tersine çocuklara erken yaşta fıstık ezmesi verilmesinin aslında onları alerjiden koruduğunu ortaya çıkardı.

bamba

İsrailli aileler en başından beri İsrail’in en sevilen cipsi fıstık ezmesinden yapılan Bamba’yı çocuklarına vermekte haklı mıydılar? Aslına bakılırsa fıstık ezmesi alerjisi İsrail’de oldukça düşük oranda.
King’s College Londra’da yapılan bir araştırmaya göre son on yılda Batı ülkelerinde fıstık ezmesi alerjisi iki katına çıktı ve bu alerji Afrika ve Asya’da da görülür hale geldi. ABD’de ise nüfusun %0,6’sı yani 2 milyon Amerikalının fıstık ezmesine alerjisi var. Bu oran çocuklarda %2’ye çıkıyor.

Fıstık ezmesi alerjisi erken yaşta ortaya çıkıyor, genelde bitmiyor ve tedavisi yok. Birçok yiyecek fıstık ezmesi, yağı veya parçası içerdiğinden bu alerji rahatsızlık yaratıyor, hastanın ve yakınlarının hayat kalitesini olumsuz etkiliyor.

 

bamba2Araştırmacılar çocukları erken yaşta fıstık ezmesi ile tanıştırmaya karar verdiler ve bunun alerji üzerindeki etkisini ölçtüler. Prof. Gideon Lack tarafından yürütülen araştırma New England Journal of Medicine’de yayınlandı. Çığır açıcı bu araştırmaya göre o ürünün tüketiminin gıda alerjisini önlemede önemli bir strateji olduğunu ortaya koyuyor.

Ciddi egzama ve/ya yumurta alerjisi olduğundan fıstık ezmesi alerjisi geliştirmesi beklenen 4-11 aylık 640 çocuk üzerinde yapılan araştırma sonucunda çocukların yarısına haftada 3-4 kere fıstık ezmesi içeren gıda verilmesi istendi, diğer yarısına ise 5 yaşına kadar fıstık ezmesi verilmemesi söylendi. Araştırma sonucuna göre fıstık ezmesi tüketenlerin %1’inden azının alerjisi oluşurken, 5 yaşına kadar yemeyenlerin %17,3’nün alerjisi oluştu. Bu araştırma ile erken yaşta fıstık ezmesi ile tanışmanın alerji olasılığını azaltacağı ortaya konuldu.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: