Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail askeri tecrübesi ile uzay yarışına katılıyor

İsrail askeri tecrübesi ile uzay yarışına katılıyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail beş yıllık bir maceraya hazırlanıyor; yıllık 250 milyar dolarlık ticari uzay pazarı. Savunma sanayideki Demir Kubbe gibi tecrübelerini kullanarak istihbarat ve askeri haberleşme uydularından ticari sivil kullanıma yönelecek. Bazıları bir elin avucuna sığacak küçüklükte olacak üstelik. “Amacımız savunma ihtiyacı için zaten elinde bulunan uzay altyapısını büyük bir maliyet gerektirmeyen şekilde ticari ürünlere de yöneltmek,” olduğunu anlatıyor İsrail Uzay Ajansı Başkanı İssac Ben-Israel. Ben-Israel marketin en az %3’ünü elde etmeyi hedeflediklerini de açıkladı.

israel spaceRakipleri ise küresel teknoloji firmaları. Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson şimdiden sınırları aşmış bile; 250 bin dolara turistik uzay seyahati bileti satıyor. Çin 2022 yılına kadar kendi uzay üssünü kurmayı planlıyor. Google’un kurucularından Larry Page ise bir asteroid madencilik firmasını destekliyor.
Telefon ve bilgisayarlarda olduğu gibi uzay yarışı da büyük şeyleri küçük, hafif ve daha işlevsel yapmak üzerine kurulu.
Bu konuda İsrail son yıllarda oldukça başarılı. Dost olmayan komşuları kontrol etmek için uydular üretti. Adelis-SAMSON adlı proje üç minyatür veya nano uydu ile ilk kontrollü uzay uçuşunu tasarlıyor. Hayfa’da bulunan Technion enstitüsünde navigasyon sistemi robotlarla test edildi. Önümüzdeki yıl uzaya fırlatılması planlanıyor. Demir Kubbe’nin yaratıcılarının tasarladığı teknoloji ile ihtiyaç anında arama kurtarmada yararlanabilecek ticari markete yönelik bir ürün ortaya çıktı.
Yıllardır İsrail’in uzay teknolojisi güvenlik kaygısı ile geliştirildi. 1980’lerden itibaren birçok casus ve haberleşme uydusunu uzaya fırlattı ve bu konuda önde gelen ilk on ülke arasında sayılıyor. Bu durum 3 yıl önce devletin sivil uzay çalışmalarına 90 milyon şekel (22,5 dolar) ayırmasıyla değişti. Start up’lar ve SAMSON gibi projeler desteklendi. Endüstri satışları şu an ikiye katlanarak 1 milyar dolara ulaştı.
Küresel ticari uzay ekonomisi 2013’te QECD tarafından 250 milyar doların üstü olarak açıklandı. Geçtiğimiz on yılda ise bu rakamın 13 milyar dolar olduğunu açıkladı ABD merkezli Space Angels Network Direktörü Amir Blachman. Blachman, bunun %20’sinin Angel’lardan gelen yatırımlardan oluştuğunu belirterek benzer bir performansı tecrübesi ve teknolojisini göz önüne alınca İsrail’den de beklediklerini açıkladı.
Örneğin SpacePharma firması avuç içine sığan bir laboratuvar tasarladı. Nano teknolojisi sayesinde bilim insanları akıllı telefonlarının ekranlarından deney yapabilecek ve sonuçlarını takip edebilecekler. “İlaç, gıda firmaları ve diğerleri yılda 3 milyar dolar harcayarak bu tür teknolojilere ulaşmaya çalışıyorlar. Tabi ancak bu bütçeyi ayırabilecek ve politik bağlantıları olan dev firmalar bunu başarabiliyorlar ve uzaya araştırma astronotu yollayabiliyorlar,” diyor SpacePharma CEO’su Yossi Yamin. Yamin, bunu sınırsız bir market olarak niteliyor ve bir deneye milyon dolar harcayacaklarına, birkaç yüz bin dolara ilk uydularını bu yılın sonunda uzaya fırlatacaklarını söylüyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: