Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » Arap-İsrail barış girişimi tek yol

Arap-İsrail barış girişimi tek yol

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere Türkçe tercümesini sunduğumuz makale Danny Yatom tarafından kaleme alınmış, ynetnews internet sitesinde yayımlanmıştır.


İsrail halkı onlarca yıldır savaş, çatışma ve terör saldırılarıyla birlikte yaşıyor. Bugün terör ile savaşmaya devam edip halkı korumamız lazım ancak aynı zamanda barışa ulaşmak için diplomatik bir adım atmalı ve durumu kökünden değiştirmeliyiz.
Bir barış girişimi olmadan durumumuz daha da kötüleşecek. Çatışma ve şiddet devam edecek, iki milletli devlet kurma için olan uluslararası baskı artacak ve yalnızlığımız çoğalacak. ABD ve Avrupa ülkeleri ile olan son zamanlardaki ilişkilerimiz, karşı karşıya kaldığımız en büyük tehlike olan İran nükleer programı ile ilgili görüşmelerde etkimizi azaltabilir.

ısraıl fılıstın

Barış anlaşması taslağı Arap barış girişimi ile İsrail barış girişimini kapsamalı. Arap girişimi ile Arap ülkeleri barışın stratejik bir seçenek olduğunu ve çatışmanın askeri bir çözümü olmadığını söylüyor. Bu kaçırılmaması gereken bir fırsat. 57 Arap ülkesi İsrail ile barış anlaşması imzalamak istiyor. Çatışmayı çözmek için bölgesel anlaşmalar yapılması akıllıca bir yol çünkü bu sayede ekonomi ve güvenlik alanında bölgesel işbirliği başlatılabilir. Filistin de buna öncü olur. Ilımlı Arap ülkeleri Filistinlilerin sorunlu konularda pragmatik kararlar almalarını teşvik edebilir.
Benim tavsiyem İsrail’in de diplomatik bir barış girişimi başlatması. Arap barış girişimi görüşmeler için ana temel olur. Buna karşılık İsrail dönüş hakkını reddeder, dönmek isteyen Filistinliler sadece Filistin toprağı olan yerlere döner ve uluslararası organizasyonlar kurularak düzenlenir. Sınırlar 1967’yi temel alır ancak karşılıklı toprak değişimleri olabilir.
Kudüs konusunda Yahudi mahalleler İsrail’in, Eski Şehir’deki Araplar ise Filistin egemenliğine geçer. Anlaşma ile Yahudi Mahallesi ve Ağlama Duvarı’nın İsrail egemenliğinde olduğu garanti altına alınır. Tapınak Tepesi kimsenin egemenlik alanına girmez ya da Tanrı’nın egemenliği kabul edilir. İslam’ın kutsal mekânları Vakıf’ın, Yahudi kutsal yerleri İsrail’in sorumluluğunda olur.
Gazze’nin yeniden inşası ve Batı Şeria’nın ekonomik kalkınması için de düzenlemeler yapılır.
Yoksulluk, eğitim, barınma, gelir ve sağlık sorunları ancak bir barış anlaşması ile çözülebilir. Arap-İsrail barış girişimi risk taşısa da başarılı olma şansı yüksek. Barış girişiminin tarafları olduğunu da söylemek lazım; Arap Birliği, diğer Müslüman ülkeler. Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas girişimi desteklediğini duyurdu ve bu girişimi temel alan görüşmelere hazır olduğunu söyledi.
İsrail barış görüşmelerine geri dönmeli. Güçlüyüz, korkmamalıyız ama barıştan da vazgeçemeyiz. Filistinlilerden iki devletli çözüm ile ayrılmalıyız. Bölgesel anlaşmalarla bu sonuca varmalıyız. Arap girişimi İsrail girişimi ile birleştiğinde kaçırmamamız gereken bir fırsat sunuyor bizlere.

kaynak:ynetnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: