Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Mahmud Abbas’a serbest geçiş

Mahmud Abbas’a serbest geçiş

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere Türkçe tercümesini sunduğumuz makale David Keyes tarafından kaleme alınmış, The Daily Beast gazetesinde yayımlanmıştır.
mahmud abbas
Ilımlı olarak tanınan Filistin Yönetimi (FY) Lideri Mahmud Abbas dört yıllık başkanlık döneminin onuncu yılında Sudan’ın katliamcı lideri ile daha geçenlerde sarılarak poz verdi. Ve yine Abbas daha geçen haftalarda Hz. Muhammed karikatürü çizdiği tahmin edilen bir kişinin soruşturulmasını istedi.
Bu üç haber de Batı medyasına yansımadı. Batı retoriği ile Arap gerçeği birbirinden çok farklı. Batı’ya göre Abbas ılımlı, reformist ve bir müttefik. Sonuçta Abbas Hamas’tan iyi, öyle değil mi? 2013 yılında Abbas’ın “Politikalarımız Hamas’ınkilerden farklı değildir,” demesini kafanıza takmayın bu durumda. Oysa terörist bir örgütten daha iyi olduğu için ılımlı sayılması gerçek ılımlılara bir hakarettir ve Filistinlileri küçümsemektir.
Bir ay kadar önce Abbas Paris’te Charlie Hebdo saldırısında ölen karikatüristlerle dayanışma yürüyüşüne katıldı. Ama geçen hafta Hz. Muhammed karikatürü çizdiği tahmin edilen bir sanatçının soruşturulmasını istedi.
Abbas liderliğinde Filistin Yönetimi birçok aktivisti Facebook paylaşımları sebebiyle tutukladı, ateistleri hapsetti. İki hafta önce 22 yaşında bir öğrenci Filistin Futbol Federasyonu’nun başkana hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı. İşkence olağan ve Abbas yeni seçimlere gidilmesine mani oluyor. Dönemi altı yıl önce bitmesine rağmen.
Geçen Eylül ayında Enformasyon Bakanı Alam Musa’ya Facebook tutuklaması sorulduğunda “bizim bir alakamız yok konuyla,” diye cevap verdi. Ertesi gün ise daha fazla kişi aynı sebeple tutuklandı. Musa Filistin’de internetin tamamen bağımsız olduğunu söylüyor. Ancak bu gerçeği yansıtmıyor. Filistin Yönetimi’nde birçok site sansürlü ve birçok aktivist liderleri eleştirdikleri için tutuklu.
Savaş ve barış konusunun yanında internet özgürlüğü önemsiz görülebilir. Ancak böyle düşünmek büyük bir hata. Sosyal gelişme için özgür düşünce dolaşımı gereklidir. Radikalliğe karşı da bir çaredir. Ancak ılımlı sesler nasıl başarılı olabilir eğer susturuluyorlarsa?
Çözüm Batı’nın politik ve ekonomik gücünü Filistin Yönetimi’nde demokratik reformların gerçekleşmesi için kullanmasından geçiyor. ABD Filistin Yönetimi’nin bütçesinin yüzde 10’unu karşılıyor; 4,2 milyar dolar ama reformlar kozmetik değişikliklerden ileriye gitmiyor.
Yaser Arafat’tan Mahmud Abbas’a diktatör liderleri desteklemek radikalleşme sorununu çözmedi, tam tersine güçlendirdi. Seçilmemiş lider Abbas radikalleşmeyi karikatürcüleri tutuklayarak, interneti sansürleyerek, eleştirenleri hapsederek çözemez.
Risklere rağmen Batı, Filistin seçimlerini teşvik etmeli. Bir diktatör sonsuza kadar iktidarda kalacağına seçim sonuçları ile uğraşmak daha dürüst bir davranış. Seçimlerden önce sivil toplumun güçlendirilmesi diktatörlük ve radikalleşmeye karşı alınması gereken önemli bir önlem. Yüz milyonlarca dolarlık yardım insan hakları için kullanılmalı.
Despotlar ılımlı değildir. Özgür dünyada onların ılımlı olduğunu varsaymaktan vazgeçilmeli. Filistin diktatörlüğüne izin vermenin kimseye yararı yok, özellikle de Filistinlilere.

 

kaynak:thedailybeast


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: