Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » Arap ülkeleri de İran ile yapılacak nükleer anlaşmadan endişe ediyor

Arap ülkeleri de İran ile yapılacak nükleer anlaşmadan endişe ediyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


nuclear_iran3Arap ülkeleri de İsrail gibi ABD’nin liderliğinde yürütülen İran nükleer anlaşması ile ilgili endişelerini dile getirdiler. Walt Street Journal’ın haberine göre Amerikan yetkilileri ile yapılan gizli görüşmelerde nükleer anlaşmanın görünen maddeleri hakkındaki çekincelerini belirttiler. Rapora göre Arap ülkelerinin yetkilileri İsrail ile ilişkilendirilmek istemeseler de, bu konudaki düşünceleri benzer şekilde kötümser.
Mısır, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi Sünni ülkelerin liderleri Tahran ile yapılacak kötü bir anlaşmanın, yaptırımların da kalkmasıyla İran’ı nükleer güce sahip bir ülke haline getireceğini düşünüyor. Bu durum bölgede nükleer bir yarışı da başlatabilir. Bir Arap yetkili, “Bu durumda görüşmelerin çökmesini kötü bir anlaşmaya tercih ederiz,” dedi. Arap yetkililer ABD’nin kendilerini ‘nükleer şemsiyesinin’ altına alma konusunu da görüştüler. Bu anlaşma ile herhangi bir tehdit anında ABD askeri veya nükleer cevap ile müttefiklerini korumayı garantiliyor.
ABD Başkanı Barack Obama, İsrail’de 17 Mart’ta gerçekleşecek seçimlere çok yakın olduğunu gerekçe göstererek İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmeyi reddetmişti. Netanyahu ise Amerikan Kongresi’nde İran ile yapılacak anlaşmanın Tahran’ın nükleer çalışmalarını meşrulaştıracağını , BM’nin İran’ın nükleer çalışmaları raporunun da Tahran ile yürütülen görüşmelerin yönünü değiştirmesi gerektiğini belirtmişti.
ABD ve beş dünya gücü İran’a karşı yaptırımların kaldırılması için Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile tam bir işbirliği içinde olması gerektiğini düşünüyor. Associated Press’in elde ettiği UAEK raporuna göre ise İran nükleer silah geliştirdiğine dair şüphelere bir açıklama vermedi. Raporda İran’ın sözünü yerine getirerek nükleer programına kısıtlama getirdiğini de ekliyor. İsrail nükleer bir İran’ı varoluşsal bir tehdit olarak algılıyor ve bunu Tahran’ın İsrail’in yok olması ile ilgili sözleri, İsrail karşıtı Hizbullah ve benzeri örgütleri desteklemesi ile açıklıyor. İran ise nükleer programının barışçıl olduğunu tekrarlıyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: