Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Krav Maga Brezilya’daki İsrail algısını değiştiriyor

Krav Maga Brezilya’daki İsrail algısını değiştiriyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


krav maga brazil

Krav Maga bir dövüş sanatı. 1930’lu yıllarda İmi Lichtenfeld’in Çekozlovakya’nın Bratislava şehrindeki Yahudi bölgesini faşistlerden korumak için geliştirdiği bu dövüş türü boks, güreş ve judonun birleşiminden oluşuyor. 1940’ların sonunda İsrail’e göç eden Lichtenfeld, bu dövüşün inceliklerini İsrail ordusu ile paylaştı ve 1964 yılında halka öğretmeye başladı.
Oldukça yüksek suç oranına sahip Brezilya’ya bu sporu tanıtan Kobi Lichtenstein yeni bir turizmi de beraberinde getirdi. Kendini savunma dersini alan yaşları 14 ile 82 arasındaki 46 Brezilyalı, bu dövüşün felsefesinin öğrenebilmek için on günlüğüne İsrail’i ziyaret ediyor. Katılımcılardan Marcia Almaide bu savunma sanatı sayesinde fiziksel ve beynen daha uyanık olduğunu ve Brezilya sokaklarında sık rastlanan bıçaklama olaylarına karşı kendini savunmaya ve kaçmayı başarmaya hazırlandığını belirtti. Almaide İsrail’in Brezilya’ya göre daha güvenli olduğunu da söyledi.

Brezilya'dan gelen Krav Maga Grubu Ağlama Duvarı'nı ziyaret etti

Brezilya’dan gelen Krav Maga Grubu Ağlama Duvarı’nı ziyaret etti

Geziye katılanlar hem İsrail tarihini hem de Krav Maga’nın hikayesini öğreniyorlar. İsrail’e gelerek kendi gözleri ile İsrail’i tanıyorlar ve evlerine döndüklerinde medyadaki İsrail karşıtlığına karşı gönüllü elçi olabiliyor, gerçekleri anlatabiliyorlar. Bu Krav Maga’nın başardığı en önemli şey.
Kobi Lichtenstein, Lichtenfeld ile çalışmaya başladığında sadece üç yaşındaydı. Öğretmen olduğunda ise 15. 25 yaşında İsrail’den Brezilya’ya taşındığında bu sporu da yanında getirdi. Şu an 50 yaşında olan Lichtenstein, tüm Güney Amerika’da bu sporu yaygınlaştırmaya çalışıyor. Çoğu Brezilya, Peru ve Arjantin’de olmak üzere polis ve ordu mensubu dahil 10 bin öğrenci 150 Krav Maga merkezinde eğitim görüyor. Lichtenstein ayrıca 2011’den bu yana bin Güney Amerikalıyı İsrail’e getirerek ülkeyi tanıttı.


1 Comment

  1. Dr.Ülkü Varlık says:

    Kısa bir not:
    Brezilya’yı bir kaç yıl önce ziyaret ettiğimde öncelikle Sao Pola’da,anlattıklarında önce kıolay kolay inanamadığım,ancak gezdikten sonra çok beğendiğim ve söylenenlerinde ötesinde ve adeta kent içinde bir kentle karşılaştım… yaklaşık ortalama 1 milyona yakın Brezilyalı Yahudilerin oluşturduğu bir Yahudi Mahallesi var.En önemlisi de,gelenek ve örflerini, kültürlerini yaşatıyorlar.Bir zamanlar Edirneye renk ve hareket katan Edirneli Yahudiler gibi…
    Selam ve sevgilerimle.
    Dr.Ülkü Varlık

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: