Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » İsrail Başbakanı Netanyahu AIPAC’ta konuştu

İsrail Başbakanı Netanyahu AIPAC’ta konuştu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Washington Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC) adlı Yahudi komitesinde konuşan Netanyahu Amerikan Kongresindeki her iki partiye de İsrail’e verdikleri destek nedeniyle “sınırsız şükran” duyduğunu belirtti.

Israel's PM Netanyahu waves at the end of his remarks to the American Israel Public Affairs Committee (AIPAC) policy conference in Washington

Netanyahu dünya güçlerinin İran’ın nükleer silahlara sahip olmasını engellemesi gerektiğini ifade etti. Netanyahu İran’ın “beş kıtada teröristleri desteklediğini ve silahlandırdığını” iddia ederken “İran’ın nükleer silahlarla neler yapabileceğini bir düşünün. Nükleer bir İran nihai amacı olan İsrail’i yok etme arzusunu gerçekleştirmiş bir İran olacaktır” açıklamasında bulundu.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, ABD’de Kongre üzerinde önemli nüfuza sahip Yahudi lobi kuruluşu Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC) başkent Washington’da düzenlenen yıllık konferansında konuştu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile konferansta ABD yönetimini temsil eden en üst düzey yetkililerden olan Power, konuşmasında ABD ile İsrail arasındaki ilişkilerde son dönemde yaşanan gerginliğe değindi. İki ülke ilişkilerinin her zaman önemli olduğuna işaret eden Power, “İsrail’in güvenliği ve ABD-İsrail ortaklığı siyasetin ötesinde ve her zamanda böyle olacak” diye konuştu.

ABD başkanlarından Harry Truman’ın, 1948’de kuruluşunu ilan eden İsrail’i hemen 11 dakika sonra tanıyarak ABD’nin İsrail’i tanıyan ilk devlet olduğunu hatırlatan Power, Washington’ın her zaman İsrail ile yan yana durduğunu vurguladı.

Power, İran ile Batılı ülkeler arasında sürdürülen nükleer müzakerelerden de söz ederek diplomasiye şans tanınması gerektiğini dile getirdi. “ABD, İran’ın nükleer silah elde etmesine müsaade etmeyecek. Nokta” diyen Power, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diplomasi, ortak amaçlarımızı güvenceye almak için tercih ettiğimiz bir yol. Ancak diplomasinin başarısız olması durumunda buradaki herkes, nükleer silah elde etmiş İran’ın oluşturacağı tehlikenin farkında. Bunun olmasına müsaade etmeyeceğiz. ABD’nin İsrail’in güvenliğine yönelik taahhüdünde çöküş olmayacak, asla.”

ABD Başkanı Barack Obama’nın bu taahhütlerini nükleer müzakereler sırasında da defalarca söylediğini belirten Power, “ABD, en yakın müttefikimizin ulusal güvenliğini korumak için gereken her türlü adımı atacaktır” ifadesini kullandı.

Power konuşmasında ayrıca Avrupa ve dünya genelinde yükselen Yahudi aleyhtarlığına dikkati çekti.

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: