Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Hamas, Hizbullah ve İran’a yaklaşmaya başladı

Hamas, Hizbullah ve İran’a yaklaşmaya başladı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Hamas’ın Hizbullah ve İran’a yaklaşmaya başladığı bir sır değil. Hamas’ın politik büro şefi Halit Meşal Tahran’ı ziyaret ettiğinde direniş eksenine dönüşünü tamamlamış olacak. Bu ilişkide yeni olan ise Hizbullah Lideri Hassan Nasrallah’ın 15 Ocak’ta TV’de yaptığı konuşmada gizli. Nasrallah o konuşmada Hamas’ın Hizbullah ve İran ile ilişkilerini düzeltmeyi amaçladığını ve bunun tüm Hamas birimlerini kapsayan merkezi bir karar olduğunu söyledi. Bu gelişmenin kısa sürede oluşmadığı bilinse de Nasrallah’ın konuşması bu durumu olumlu karşıladığının sinyalini verdi. Suriye konusundaki yaklaşım farklılıkları, Hamas ile ilişkilerin soğuması ile sonuçlanmıştı.haledmesal
Bu yakınlaşma Hamas’a bir rahatlama sağladı ve son dönemlerdeki politik yalnızlaşmadan kurtardı. Mısır’ın boykotu, Katar ile Körfez ülkeleri arasındaki anlaşması ve Hamas üyelerini kabul ettiği için Türkiye’ye uygulanan baskılar sonucunda oluşmuştu bu yalnızlık.
Hamas bu yakınlaşmayı hemen konfirme etti ve Nasrallah’a bir mektup yazarak 18 Ocak’taki saldırıda ölen Hizbullah liderleri için başsağlığında bulundu. Mektupta silahların İsrail’e yönelmesi gerektiği ve gelecek savaşı ortaklaşa yürütebilecekleri de eklendi. Al-Monitor’un haberine göre Hamas’ın Hizbullah’a başsağlığı dilemesi Hamaslılar arasında fikir ayrılıkları çıkardı. Bazıları desteklerken, bazıları eleştirdi. Hamas lideri Meşal’in Suriye muhalefeti ile ilgili söyledikleri ise kafaları karıştırıyor; “Arap halkının haklarını kazanmak için barışçıl metotlarla gerçekleştirdikleri başkaldırıyı destekliyorum.”
Hamas ile Hizbullah arasındaki yakınlaşmaya rağmen, Hamas’ın askeri lideri Saleh al-Arouri’nin Türkiye’den Beyrut’a gitmesi teklifinin Hizbullah tarafından reddedildiği konuşuluyor. Hamas, Nasrallah’ın bu konuşmasını Suudi Arabistan ve Mısır’a karşı baskı yapmak için de kullanıyor olabilir. Her iki ülke de Hamas’ın yeniden İran eksenine geçmesini istemiyorlar. Hamas’ın Katar ve Türkiye ile ilişkilerinin ise olumsuz etkilenmeyeceği düşünülüyor. Bazı Hamas üyeleri ise İran ile olan yakınlaşmada temkinli gidilmesinden yana. İran’ın örgüte yeni bir şey katmayacağı, İran’ın ekonomik kriz ve borçla mücadele ettiği için Hamas’a ayıracak bütçesi olmadığı konuşuluyor. Öte yandan Hizbullah Suriye karmaşasının içine çekilmiş durumda ve bu durumdan kurtulmak için Hamas’a ihtiyacı var. Bu da Hizbullah’ın Hamas’a, Hamas’ın Hizbullah’a olan ihtiyacından daha çok ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: