Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Savaşın gölgesinde bilim

Savaşın gölgesinde bilim

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


trinationalresearchteamwwu

Orta Doğu’daki çatışma onlarca yıldır gazete manşetlerinde bölge hakkında hep olumsuz haberler olarak yansıdı. Çatışmanın aktörlerini bir araya getiren projeler ise genelde daha geri planda kaldı. Alman, İsrailli ve Filistinli bilim insanları ise bu tür bir projede bir araya geldiler. Munster Üniversitesi Biyoloji ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nden Profesör Jorg Kudla, İsrail ve Filistinli araştırmacıları bir araya getirmeyi planladıklarını ve bunu başardıklarını ve toplantı ve gezilerde İsrailli ve Filistinli araştırmacıların iş dışındaki konularda da konuştuklarını fark ettiğini söylüyor. Prof. Kudla’ya bu projede Betlehem Üniversitesi’nden Dr. Ömer Darissa ve Tel Aviv Üniversitesi’nden Prof. Şaul Yalovsky yardımcı oluyor.
Projenin amacı domatesin abiyotik strese karşı nasıl tepki verdiğini ölçmek. Domatesin ısıya verdiği tepki araştırmanın öncelikli konusu. 35oC’nin üstünde meyve vermeyen domates bitkisinin bu özelliği özellikle İspanya ve Orta Doğu ülkeleri için büyük bir sorun oluşturuyor. Filistinli bir araştırmacının sorumlu olduğu ve eski yerel bir çeşidin 35oC’nin üstünde de meyve vermesini sağlayan bir çalışma üzerinde duruluyor. Alman araştırma vakfı DFG bu projeye yarım milyon Euro’dan fazla destek sağlıyor. Fon, üçlü çalışmaları ve özellikle Alman-İsrail-Filistin ortak araştırmalarını destekleyen özel bir bütçeden geliyor.

arab-jew-algae-research-israel-lead1-560x420
Bilimsel çalışmalar için Filistin’de ortam, Avrupa veya İsrail’deki gibi değil ancak ilgi oldukça yüksek. Vatikan ve UNESCO’nun desteği ile büyük oranda finanse edilen Bethlehem Üniversitesi ortamının hoşgörülü olduğunu ve bunun özellikle kadın çalışanlar için önemli olduğunu anlatıyor Prof. Kudla ve burayı “Bir mutluluk vahası” olarak adlandırıyor.
Filistinli akademisyen Zehra Alijabari ekibin bir parçası. 32 yaşındaki biyoloji yüksek lisans diplomalı Alijabari, Prof. Kudla’nın danışmanlığında doktora tezine başlayacak. Gerekli aletlerin az olduğu ve laboratuvarı kullanmak için uzun sıralar beklemesi gerekse de duruma alışmış. İsrail’e karşı direnişin sembolüne dönüşmüş Hebron’dan gelen iki çocuklu dul bir anne olan Alijabari kendi çalışma masası olduğu ve ailesiyle Skype’den görüşebildiği için de oldukça mutlu. Evinden Bethlehem Üniversitesine giden 35 km’lik yolu geçmek genelde yarım saatini alıyor ancak sınırı geçmek bazen mümkün olamıyor.joerg-kudla-wwu-peter-grewer
Hem İsraillilerin çoğunlukla da Filistinlilerin hayatını etkileyen bir şans oyunu gibi sınırı geçme. Her sınır geçişi önceden görevlilere onaylatılmalı veya geçerli bir geçiş kartına sahip olunmalı. Yahudi yerleşimleri nedeniyle birden fazla sınır kapısı geçmek zorunda da kalınabiliyor. Savaş çıktığında ise tüm geçişler durduruluyor. Cuma günleri de benzer sorunlar yaşanıyor. Yahudi İsrail vatandaşların da Filistin bölgesine geçişi yasaklanmış durumda. Öte yandan İsraillilerle ilişkide olan Filistinlilere kendi halkı tarafından işbirliği şüphesiyle yaklaşılıyor. Şüpheli görünen kim olursa İsrail askerleri tarafından sınırdan geri çevriliyor.

Batı Şeria ziyaretçiler için gerçek anlamda bir labirent. Bazı bölümleri sadece Filistinlilere ayrılmış, bazı bölümleri sırf İsraillilere ve yerleşimcilere, bir bölümü ise herkese. Prof. Kudla İsraillilerle Filistinlilerin komşu olduğunu ama hiçbir temasları bulunmadığını söylüyor. Özellikle Filistinliler için bu durum ekonomilerini geliştirmek ve bilimde ilerlemek için zorluk çıkarıyor. Bu nedenlerle Prof. Kudla üçlü işbirliği öngören bu tarz projeleri takip ediyor ve genç araştırmacılar arasındaki işbirliği ve diyalogun Orta Doğu çatışmasında çözüme yardımcı olacağını düşünüyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: