Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’den Doğu Afrika’ya güneş enerjisi santrali

İsrail’den Doğu Afrika’ya güneş enerjisi santrali

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrailli Gigawatt Global firması ABD’nin başını çektiği Power Africa girişimi kapsamında 23,7 milyon dolarlık bir proje ile Doğu Afrika’ya ilk büyük güneş enerjisi santrali kurdu. Bu sayede 15 bin Ruandalının evine elektrik gidecek. Afrika kıtası şeklinde düzenlenen güneş santrali 28,360 panelden oluşuyor. Santral 1994 Ruanda soykırımında ailesini kaybedenler için kurulan Kibbutz benzeri Azahozo Şalom gençlik köyünün arazisine yerleştirildi. Santral 12 ayda kuruldu.

rwanda-solar-field-from-above-635x357
Yönetici ve yardım kuruluşları çalışanları, bir ülke ekonomik olarak kalkındırmanın en iyi yolunun elektriğe ulaşımı kolaylaştırmak olduğunu söylüyorlar. Sahra altı Afrika nüfusunun %70’inin elektriği yok. Bu da 600 milyon kişi demek.
23,7 milyon dolarlık elektrik santrali 8,5 megavatlık gücüyle Ruanda’da 12 milyon kişiye elektrik sağlayacak. Bu sayede ülkenin 138 megavatlık elektrik üretimi %6 oranında artmış olacak. Karşılaştırmak için, sadece yaz aylarında ABD’de 100,000 megavatlık enerji sarf ediliyor.

rwanda-field-construction-635x357
İsrail güneş enerjisi sektörünün duayeni olan Gigawatt Global’in Başkanı Yosef Abramowitz, “Ruanda’da bu güneş santralinin kurulması fikri Azahozo Şalom gençlik köyünün kurucusu Anne Heyman’dan geldi. Geçtiğimiz yıl trajik bir şekilde hayatını kaybeden bu muhteşem kadın, gençlik köyünün gelir elde edebilmesi için yaratıcı ve değer arttırıcı fikirleri araştırmıştı,” diyerek projeyi anlattı.

Proje 15 bin eve elektrik sağlarken yapımı sırasında 350 kişiye gelir sağladı, 50 kişiye ise uzun dönemli iş fırsatı doğurdu. Gigawatt Global Hollanda kökenli bir Amerikan firması, Ar-Ge ve tasarım bölümleri ise İsrail’de. Gigawatt Global şu an Burundi’de güneş santrali kurmak üzere görüşmelere devam ediyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: