Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’in kadın askerleri görev başında

İsrail’in kadın askerleri görev başında

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Son aylarda Batı Şeria Filistinlilerin şiddetli saldırılarına sahne oluyor. Batı Şeria bölge güçleri İsrail Ordusu’nun bölgede sükuneti sağlamak için ilk başvurduğu merci. Bu ekiplerin görevi bölgelerinin kontrolünü sağlamak, Orduya bilgi aktarmak ve gelen istihbarata göre hareket etmek. Jerusalem Post’a konuşan üç kadın operasyon sorumlusu günlük hayatlarını anlattılar.

kadin asker1

Ephraim bölgesinden sorumlu Teğmen Nohar Atlas, her gün taş atma, molotof kokteyli ve güvenlik duvarına sabotaj olaylarının olduğuna dikkat çekti. “Duvarın çevresinde, yollarda birçok olay meydana geliyor. Önceliğimiz halkın rahat işe gidip dönebilmesi için özellikle yollarda güvenliği sağlamak. Ephraim bölgesinin Kfar Saba, Roş Ha’ayin ve Modii’in’e çok yakın olduğunu belirten Atlas, güvenlik şüphelisinin çok hızlı bir şekilde bu sınır aşıp dönebileceğini söylüyor. Bölgede birçok yerleşim yeri olduğunu da ekleyen Atlas, bölgenin çok büyük olduğunu araba ile bir saatte aşılabildiğini ekliyor.

En son geçen ay bir arabaya Molotof kokteyli atılmış, babası ile seyahat eden 11 yaşında bir kızın ağır yaralandığı olay sonrasında iki Filistinli şüpheli yakalanmıştı. Atlas’ın görevi bölgenin kontrolünü sağlamak, güvenlik güçlerinin nerede olduklarını bilmek, saldırı sonrası duruma takip etmek. Ordunun üst komutasındakiler ile bölge güçlerinin arasında köprü oluşturan Atlas, haftalık toplantılar kadin asker2sayesinde bölgedeki gelişmeleri de paylaşıyor.
Binyamin bölgesinde görevli Teğmen Hila Sharabi de son iki ayda olağan dışı bir artışta taş atma, molotov kokteyl saldırıları ve İsrailliler ile Filistinliler arasında gerilim olduğunu söylüyor. Güçleri ana arterlere yerleştirdiklerini belirten teğmen, bu sayede trafik sırasında meydana gelebilecek saldırıları önleyebildiler. 456 numaralı otoyola üç ay önce yapılan ağır taş saldırıları sonucunda buradaki ekipler arttırıldı ve günümüzde saldırı sayısı oldukça azaldı. Kudüs ve Modi’in’i birleştiren Otoyol 443’ün de kontrol altında tutulan önemli bir yol olduğunu söyledi. Sharabi’nin ana görevi günlük güvenlik önlemlerini kontrol etmek ve saldırı sonrası olay yerine ekiplerin gitmelerini sağlamak. Sharabi’nin bir diğer görevi ise bölge ekibi ile yedek güçler, polis ve sınır polisi arasındaki iletişimi sağlamak. Sharabi istihbaratın çok önemli olduğunun altını çiziyor.
kadin asker3
Teğmen Adena Lesnick ise silahlı kuvvetlerin ve paraşütçü birliklerinin bulunduğu Judea bölgesinden sorumlu. Bölgesinde taş atma ve bombalama olayları olmasına rağmen kontrol edilemez bir intifada yaşanmadığını söylüyor. Sabah 5’te güne kontrol merkezinde başlayan Lesnick, istihbarat raporlarını ve güvenliği etkileyen olayları inceliyor. En son Hebron’da birçok silahın bulunduğuna değinen teğmen, araç ve kişilerin güvenlikten geçtiğini bu sayede silah dolu bir aracı bulduklarını söyledi. Aralık ayında Beit Awa bölgesinde güvenlik duvarını ateşe vermek isteyen kişiler belirlenerek yakalandı.
Binlerce Yahudi ve Müslümanların her yıl dua ettikleri Peygamberler Mağara’sında özellikle hassas davranıldığını belirten teğmen, birçok olayın basına yansımadığını da ekledi. Geçtiğimiz haftalarda IŞİD ile bağlantılı üç kişinin Hebron’da yakalandığını belirtti. Şin Bet ile yakın çalışan bölge ekibi, gelen istihbarata göre verilen cevapların şehir sakinlerini telaşa düşürmeyecek şekilde uygulandığını belirtti ve Hamas’ın Hebron’da güçlü olduğunu hatırlattı. Örgütlenmemiş şiddetin de yaygın olduğu bölgede teğmen, güçlerin doğru yerleşimi ile birçok olayın engellenebildiğini belirtiyor. Operasyon sorumlusu görevinin kadınlara yeni verilmeye başlandığını belirten Lesnick, bu görevdeki kadınların güçlü karakterleri ile bir çok saldırıyı durdurmada başarılı olduklarını söyledi.

 

Kaynak:jerusalempost


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: