Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Alman Hakim: Anti-Siyonizm, Antisemitizmin kodudur

Alman Hakim: Anti-Siyonizm, Antisemitizmin kodudur

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Yaz aylarındaki İsrail-Hamas çatışması sırasında Avrupa’da İsrail karşıtlığı arttı. Geniş çaplı ve şiddet içerikli protestolar, Londra’dan Paris’e, Almanya dahil birçok Avrupa başkentinde gerçekleştirildi. Temmuz ayında Knesset’te bir konuşma yapan Alman Keren Hayesod Başkanı Norman Gelbart “Yahudilere ölüm,” “Yahudiler domuzdur” gibi sloganların 1933 yılını hatırlattığı söyledi ve neden Alman polisinin bu durumda bir şey yapmadığını sordu.

geçtiğimiz yaz düzenlenen İsrail karşıtı yürüyüşten bir kare

geçtiğimiz yaz düzenlenen İsrail karşıtı yürüyüşten bir kare

Adaletin çarkları yavaş dönse de olaylardan altı ay sonra Alman Hâkim Gauri Sastry 24 yaşındaki Taylan Can’ı 18 Temmuz’da Essen’de düzenlenen İsrail karşıtı gösteride etnik bir azınlığa karşı kışkırtmak suçundan mahkum etti. Görgü tanıklarına göre kalabalık grup İsrail karşıtı sloganlar atarak İsrail yanlısı küçük bir gruba taşlarla saldırdı ve yerel bir sinagoga yürüyerek oraya saldırmayı amaçladı. YouTube videosu kalabalığın Filistin ve Türk bayrakları ile “Adolf Hitler” ve “Yahudilere ölüm” diyerek koştuğunu gösteriyor. Videoda ayrıca Essen’de popüler olan Müslüman rapçi Sinan-G kameranın önünde bu gösterinin Yahudi karşıtı olduğunu anlatıyor; “Yahudiler bize hakaret ettiler, bunlar delice şeyler,” diyor. Geniş güvenlik önlemlerine rağmen kalabalık grup kısa zamanda kontrolden çıktı. Die Welt’e göre polis 49 protestocuyu yakaladı, 45 dava aralık ayında düştü.

Born’da doğan Tük kökenli Taylan Can bilinen bir İsrail karşıtı aktivist. Die Welt’e göre Kopenhag protestosunda ödünç polis megafonu ile İsrail karşıtı sloganlar atmıştı. Born’da düzenlediği İsrail karşıtı gösteride ise “Hamas, Hamas, Yahudiler gaz odasına” diye bağırmıştı. Essen’deki davada Can’ın kullandığı “Siyonist” kelimesi azınlığa karşı kışkırtma olarak kabul edildi. Mahkemede antisemit olmadığını, Yahudilerle bir sorunu olmadığını belirten Can, Siyonist devlete karşı olduğunu söyledi. Hakim ise “Siyonist’ antisemitlerin dilidir, ‘Yahudi’ demenin kodudur,” diye cevapladı. Sastry bu kararıyla, Alman yasalarına göre benzer davalarda bir bağlayıcılığı olmasa da, antisemitizm ile anti-Siyonizm’i birbirine bağlamış oldu. Can üç ay göz hapsi ve 200 Euro cezaya mahkûm oldu. Geçtiğimiz hafta Can Facebook hesabından da Yahudilere karşı olmadığını yazdı.

Gelbart hakimin kararını cesur olarak niteledi. Kararın çok dikkat çekeceğini belirten Gelbart, Almanya parlamentosu dahil birçok politikacıların ‘Siyonist’ kelimesi ile Yahudilere karşı nefretini dışa vurduğunu söyledi. “Avrupa çapında bir anti-Siyonist endüstri var ve bu kelime ile nefretlerini meşrulaştırıyorlar.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: