Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Avrupa terörle savaşta İsrail’in bilgisine başvurdu

Avrupa terörle savaşta İsrail’in bilgisine başvurdu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Paris saldırıları sonrası ortaya çıkan sahneler İsraillilere yabancı değil. Fransız güvenlik güçlerinin kullandığı araç ve önlemlerin İsrail güvenlik endüstrisinin ürünleri olduğunu varsaymak yanlış olmayacaktır. Koruyucu Hat Operasyonu İsrail’in roket savar sistemlerine ilgiyi arttırdığı gibi Paris saldırıları da İsrail’in iç güvenlik ürünlerini öne çıkardı.

Fransa'da başta olmak üzere Avrupa'nın bir çok yerinde güvenlik önemleri arttırıldı

Fransa’da başta olmak üzere Avrupa’nın bir çok yerinde güvenlik önemleri arttırıldı

İsrail Savunma Bakanlığı’na bağlı uluslararası savunma işbirliği örgütü SIBAT’ta görevli Itamar Graff bu durumun Avrupalılar için yeni olduğunu, İsrail’in ise tek başına çalışan kalaşnikoflu teröristler ile yıllardır uğraştığını bu nedenle erken tanıma ve başa çıkma konusunda derin bilgisi olduğunu söyledi. Graff ayrıca Avrupa’nın kolay bir pazar olmadığını ve İsrail-Filistin ilişkilerinden son derece etkilendiğini belirtti. “Ancak İsrail endüstrilerinin elindeki bilgiler Avrupa’da mevcut değil ve ne zaman rehine kurtarmak için özel bir teknoloji gerekiyor Avrupalılar İsrail’e danışıyor.”
İsrail’in terör karşıtı ürünleri Avrupa dahil dünyanın birçok ülkesinin güvenlik güçleri tarafından kullanılıyor. IŞİD’e katılan yabancı cihatçıların Avrupa’ya dönme ihtimali güvenlik güçlerinin hazırlıklarını arttırmasına sebebiyet veriyor. Siparişler hemen gelmese de bu konuya ayrılan bütçeler arttırılıyor.
İsrail’in roket ve silah sanayi, Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri, İsrail Havacılık Endüstrisi ve Elbit gibi büyük firmaların elindeyken, iç güvenlik endüstrisindeki firmalar daha küçük ve genelde deniz aşırı bağlantıları yok. Graff, bu firmaların uluslararası tanınırlığını sağlamak için özel standlar kurulduğunu ve yurtdışından alıcıların davet edilerek bu firmaların tanınırlıklarını arttırması ve satış yapmaları için yardım ettiklerini söyledi.
İsrail Savunma Bakanlığı ihracat detaylarını açıklamasa da 2013’te iç güvenlik ihracatı 6,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiş ve bu rakamın önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor. Graff Avrupa’nın havaalanı, gar ve limanlar dahil önümüzdeki yıllarda bu konuda 50 milyar dolar harcamasının beklendiğini ekledi.
Bu konuda öne çıkan İsrail firmaları şöyle;

Terrogence: İnternet üzerinden açık-kaynak istihbaratı sağlayan firma günümüzde terör ve güvenlik konusunda da devletlere bilgi aktarıyor. Firma uzmanları Kasım 2014’te Fransa’da terör saldırısı gerçekleştirmek üzere talimatlar dolaştığı konusunda uyarmıştı.

San Hitec: Rehine krizlerinde hızlı ve etkili araçlara gereksinim duyan güvenlik birimlerine, itfaiyeye taşınabilir hidrolik araçlar sağlıyor.

Camero-Tech: Duvar ve bariyerlerin arkasındaki sabit ve hareket eden objeleri tanımlıyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: