Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Eski bir Hamaslı : İsrail’in iyiliği hayatımı değiştirdi

Eski bir Hamaslı : İsrail’in iyiliği hayatımı değiştirdi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


15 yaşındaki bir Filistinli 2006 yılı sonunda İsrail’e yasadışı yollardan girdiği nedeniyle Tel Aviv’de tutuklandı. Nablus’lu bu gencin üçüncü kez İsrail’e girme ve babasında kaçma teşebbüsü idi. Şimdi 24 yaşında olan bu genç eşcinselliğini saklamadan yaşıyor, Hıristiyan dinine geçti ve yaşadığı Kanada’da kalabilmek için sığınma talebinin onaylanması için çaba harcıyor.

Eski Hamaslı John Calvin

Eski Hamaslı John Calvin

Filistinli bu genç İslamcı aristokrat bir aileye mensup. Annesinin babası Said Bilal Müslüman Kardeşler’in Nablus başkanı idi ve Hamas’ın faaliyetlerini gözetliyordu. Amcası Muaz Bilal 90’lı yıllarda Kudüs’te intihar bombacılarını organize edip 21 İsrailliyi öldüren ve 300 kişiyi yaralayan iki saldırının sorumlusu olarak 2002 yılında İsrail mahkemeleri tarafından 26 kez hayat boyu mahkumiyet cezası almıştı. Diğer iki amcası Bakr ve Obada Bilal Hamas saha subayı ve patlayıcı uzmanları. Her ikisi de ekim 2011’de Gilad Şalit anlaşması ile serbest bırakılmışlardı.
Evdeki sorunlar ailesinin katıldığı Hamas faaliyetlerini eleştirmesi ile başlamış ve çıkan kavga sonucunda İsrail’e kaçmıştı. İsrail hapishanesindeki trajik bir olay tüm değer yargılarını sarstı. Hıristiyanlığa geçip, 16. Yüzyıl Fransız Teolog John Calvin’dan esinlenerek ismini değiştirdi ve şu an Kanada’dan siyasi sığınma hakkı talep ediyor. Calvin hapishanede başından geçenleri şu şekilde anlatıyor;
“Korkunç bir olay oldu hapishanede. Müslüman bir adam bana tecavüz etti. Hayatımda başıma gelen bu en kötü olayda Yahudi psikiyatrlar ve hapishane yetkililerinden yardım ve ilgi gördüm. Tüm çalışanlar yardım etti, hapishane müdürü dahil. Bu konuyu sessiz tutmaya çalıştılar hapishane kültürünü bildikleri için ama bu olay beni dışarıda da takip etti. Bu bana öğretilen Yahudi imajı değildi. Yahudileri her gördükleri yerde bizi öldürmeye ve yok etmeye ant içmiş canavarlar olarak biliyordum, bize bu öğretilmişti. Oysa oradaki görevliler bana insanlık ve şefkat gösterdiler. İnanç sistemim çökünce kendi doğrularımı bulmam gerekti. Yahudiler bize öğretildiği gibi canavarlar değildi. İhtiyaç anında yardım eden, şefkat gösteren normal insanlardı.”

Gilad Şalıt'e karşılık serbest bırakılan Hamaslı mahkum

Gilad Şalıt’e karşılık serbest bırakılan Hamaslı mahkum

Ona verilen eğitimin radikal olduğunu anlatıyor. İslam adına bir saldırı düzenlemeyenin kafir olarak öleceği öğretildiğini anlatıyor. Nablus’a dönüşünde ailesinden uzaklaşan ve bir kunduracıda iş bulup orada kalan Calvin haftada bir ailesini ziyaret ediyor. Bu dönemde Hıristiyanlığa merak salan Calvin gizlice İncil’i okumaya başlıyor. Annesinin bir pederle telefonda konuşmasına tanık olması ile evde fırtına kopuyor. Babası onu bıçaklamaya çalışırken hayatını pencereden atlayarak kurtarıyor. Batı Şeria’da başka bir şehre giden Calvin, orada Hıristiyan cemaatine katılıyor. Burada ona Kanada’da din eğitimi bursu sunan bir peder ile tanışıyor. Teklifini reddediyor. Bir gün Ramallah’ta babası ile giriştiği kavga Filistin hapishanesinde sonlanıyor. 60 kişilik ve mahkumların bıçak taşıdığı bir hücreye konulan genç İslam’a dönmesi için baskı görüyor. “Bana üç gün içinde İslam’a dönmemi yoksa öldürüleceğimi söylediler,” diye anlatıyor o günleri. Filistinli hapishane yöneticileri daha önce başından geçen tatsız olayı biliyorlardı ve bunu tehlikeli hücre arkadaşlarına söylemekten geri durmadılar. Bir ay sonra hapishaneden salıverilince Hamas’ın first lady’si olarak tanımladığı büyükannesinin yanında kaldı ancak babasının onu öldürme planlarını öğrenince pederin teklifini kabul etti ve gizlice Ürdün üzerinden Kanada’ya kaçtı. Aralık 2010’da Kanada’nın Toronto şehrine giden Calvin daha sonra 2012’de Alberta’ya geçti.
Öğrenci vizesi ile Kanada’ya giren Calvin’in siyasi sığınma talebi Hamas için gizlice mesaj taşıdığı ve İsrail Ordu araçlarına ateş açtığı suçlaması ile geri çevrildi. Edmonton Gazetesine konuşan Calvin hiç mesaj taşımadığını ve büyükbabasının 14 yaşında hediye ettiği silahı hiçbir zaman ateşlemediğini söyledi. Calvin ailesinden dolayı Kanada tarafından terör örgütleri listesinde bulunan Hamas üyesi olmakla suçlanıyor.
Bir kampanya ile onun sınır dışı edilmesini engellemeye çalışan arkadaşları konuyu Başbakan Stephen Harper’e götürmeye hazırlanıyor.
Ara sıra annesi ile numarası gizli bir telefondan konuşan Calvin iki yıl önce eşcinsel olduğunu ailesine açıkladığını söyledi. “Eğer Hıristiyan’ım diye beni öldürmezlerse eşcinsel olduğumdan öldürürler,” diyor. Calvin hikayesini Hamas’ın kurucusunun oğlu Mosab Hassan Yousef ile istihbarat bölümü dışında ne kadar benzeştiğini söylüyor. Yousef İsrail için istihbarat toplamış daha sonra da ABD’ye sığınmıştı.
Tüm yaşadıklarından sonra Calvin umutlu, “Kitabı kapağına göre yargılamayın. Bazen en küçük bir iyilik veya merhamet bir kişinin hayatını sonsuza kadar değiştirebilir. Tıpkı benimkini değiştirdiği gibi.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: