Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Kanadalı firma Demir Kubbe teknolojisini kullanacak

Kanadalı firma Demir Kubbe teknolojisini kullanacak

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


iron_domeDemir Kubbe roket savar teknolojisi İsrail-Kanada ortaklığında akıllı elektrik şebekesi yönetiminde kullanılacak. CIIRDF (Kanada-İsrail Endüstriyel A&G Vakfı) Başkanı Henri Rothschild Demir Kubbe teknolojisinin ilk defa sivil kullanım için tasarlanacağını ve bunun tüm Kuzey Amerika’nın şebeke yönetimini değiştireceğini söyledi.

Demir Kubbe roket saldırılarına karşı kusursuz savunması ile tanınsa da altında yatan teknolojinin birçok farklı kullanımı var. Kasım ayında Demir Kubbe’nin kontrol sistemini üreten mPrest’e bağlı Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri firması, İsrail elektrik kurumu ile bir ortaklığa girdiler. Bu teknolojiyi elektrik şebekesini takip ve kontrolü için kullandılar. Bu ortaklık enerji alanında teknolojik işbirliğini destekleyen 5 milyon dolarlık yeni CIIRDF fonu ile karşılanıyor. İsrail-Kanada arasındaki ekonomik ilişkiler tarihsel olarak iyi olsa da, enerji konusundaki ortaklık yeni.

Ekonomi bakanlığı baş bilim insanı Avi Hasson, ilk amaçları bu olmasa da birçok teknolojinin enerji alanında da kullanılabileceğini belirtti. Rothschild de bir sektör için geliştirilen teknolojinin bir başka sektörde kullanılabildiğini söyledi. Kumdan petrol çıkaran ve ağır enerji sanayisi bulunan Kanada, İsrail’in su, robot, nano, data ve savunma için ürettiği teknolojileri kullanıyor. Kan içindeki mikro kimyasalları ölçmek için üretilen teknolojiyi Kanada, kumdaki su kalitesini ölçmek için kullanıyor.
İki ülke arasındaki ilişkiler Stephen Harper başbakanlığındaki hükümet ile sürdürülen iyi ilişkiler sayesinde gelişti. Rothschild, “Bu durum daha önce olmadığı kadar İsrail firmaları için dost bir ortam oluşturdu,” diye anlatıyor. Resmi ziyaretler ve forumlar işbirliklerini güçlendiriyor. Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı Joe Oliver (şimdiki maliye bakanı) İsrail enerjisi ile ilgilenip ülkeyi ziyaret etmiş ve işbirliği başlamıştı. İsrail Avrupa A&G fonu Eureka’nın dönemsel başkanı olduğunda Kanada’nın üye olmasını sağlamıştı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: