Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Holokost » Türk Dışişleri Auschwitz’de

Türk Dışişleri Auschwitz’de

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katılacağı Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü dolayısı ile yaptığı açıklamada “Umarım dünya asla bir daha böyle bir trajedi yaşamaz” şeklinde konuştu.

Holokost Kurtulanı Mordechai Ronen (Önde) ve Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ronald Lauder. Ronen 70 yıl sonra geldiği bu kampta 11 yaşında iken anne ve babasını kaybetmişti

Holokost Kurtulanı Mordechai Ronen (Önde) ve Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ronald Lauder. Ronen 70 yıl sonra geldiği bu kampta 11 yaşında iken anne ve babasını kaybetmişti

T.C. Dışişleri Bakanlığı 27 Ocak Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü ile ilgili resmi bir açıklama yayınladı. Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan açıklama şöyle:

“Nazi rejimince Polonya topraklarında kurulan ve Holokost kapsamında en fazla insanın katledildiği ölüm kampları olan Auschwitz-Birkenau Ölüm Kamplarının kurtarıldığı 27 Ocak günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2005 yılında alınan kararla, ‘Uluslararası Holokost Anma Günü’ olarak tespit edilmiş olup, bu anlamlı gün her sene tüm dünyada çeşitli tören ve etkinliklerle anılmaktadır.

Bu sene 70’inci yıldönümü idrak edilen bu özel gün vesilesiyle bir kez daha, başta Yahudiler olmak üzere hayatını kaybeden milyonlarca masum insanı saygıyla anıyor, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

İnsanlık tarihinin en karanlık sayfalarından birini teşkil eden Holokost’tan herkesin ders almasını temenni ediyor, böyle bir vahşetin bir daha yaşanmaması ve bu akıl almaz cinayeti mümkün kılabilecek şartların tekrar ortaya çıkmaması için birlikte hareket edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, insanlık dışı Nazi ideolojisine temel teşkil eden antisemitizmin günümüzde de devam ettiğini müşahede ediyor, bu olguyla mücadelenin yılmadan sürdürülmesinin önemine inanıyoruz.

Bu anlayışla ülkemiz, 2008 yılından bu yana
‘Uluslararası Holokost Anma İttifakı’nın (IHRA) faaliyetlerine gözlemci üye olarak iştirak etmektedir. Bu kapsamda ülkemizde vatandaşlarımızın Holokost konusunda bilinçlendirilmesine yönelik çok sayıda etkinlik gerçekleştirmekte olup, bu yöndeki çabalarımız çeşitli eğitim faaliyetleriyle desteklenmektedir.

Türkiye, Nazi rejimi tarafından uygulanan bu büyük zulme karşı durmuş, savaşa girmemek için büyük çaba sarfetmiş, Yahudilerin ayrımcılığa maruz kalmaya başladıkları 1930’lu yıllarda, Nazi yönetimindeki Almanya ve Avusturya’dan kaçan yüzlerce bilim insanı ve sanatçıya kapılarını açmıştır.
Ülkemizin bilim hayatına ve yüksek öğrenimine önemli katkılar sağlamış olan bu kişileri bugün de hayırla yad ediyoruz.

Türkiye, Holokost’un acımasızca uygulamaya konulduğu İkinci Dünya Savaşı yıllarında, elden geldiğince masum insanlara yardımcı olmaya çalışmıştır. O dönemde bazı Avrupa ülkelerinde görev yapmakta olan diplomatlarımız, büyük bir cesaret örneği sergileyerek, kayda değer sayıda insanı ölüm kamplarına götürülmekten kurtarmışlardır.

Uluslararası ilişkilerin daha insani bir temelde yürütülmesi gerektiğini savunan ve insani konularda daima ilkeli bir tutum benimseyen Türkiye, Holokost da dahil olmak üzere, insani meseleler karşısındaki duyarlılığını her vesileyle açıkça ortaya koymaktadır.

Bu çerçevede, Auschwitz-Birkenau Ölüm Kamplarında bugün düzenlenecek üst düzeyli anma töreninde ülkemiz, Sayın Bakanımız tarafından temsil edilecektir. Sayın Bakanımızın heyetinde Türk Musevi Cemaatinden yetkililer de bulunacaktır.

Keza, Sayın TBMM Başkanımız, Çek Parlamentosu tarafından Avrupa Parlamentosuyla işbirliği içinde 26-27 Ocak 2015 tarihlerinde Prag’da düzenlenen Holokost anma etkinliklerine iştirak ederek, bu kapsamda düzenlenen uluslararası forumda konuşma yapmıştır.

Ayrıca Türk Musevi Cemaatinin organizasyonuyla son dört yıldır ülkemizde çeşitli etkinliklerle anılmakta olan Holokost Anma Günü, 70’inci yıldönümü vesilesiyle bu kez Ankara’da Bilkent Üniversitesinde Sayın TBMM Başkanımızın katılımıyla gerçekleştirilecektir.

Tüm bu etkinliklerin Holokost ve diğer insani meseleler karşısındaki duyarlılığın artmasına vesile teşkil etmesini ve gelecekte benzer vahşetlerin bir daha tekerrür etmemesini diliyoruz.”

27 Ocak Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü dolayısı ile Polonya’daki günümüzde müze olan Auschwitz kampında yapılacak törende dünya liderlerinin yanı sıra Amerikalı ünlü yönetmen Steven Spielberg, Holokost Vakfı kurucusu Amerikalı işadamı Haim Saban ve Holokost kurtulanlarının yakınları katılacak.
Auschwitz’teki anma töreni Dünya Yahudi Kongresi Başkanı (WJC) Ronald Lauder‘in yapacağı bir konuşma ile başlayacak.

 

kaynak:şalom


1 Comment

  1. yucel tepe says:

    merhaba arkadaşlar benim İsrail sevgisi içimde çok farklı birde bu gün duydum hizbullah hainleri 2 askeri öldürmüş Rab onları cezalandırsın başınız sağ olsun

    Date: Tue, 27 Jan 2015 11:55:54 +0000
    To: yuceltepe2010@hotmail.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: