Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Birleşmiş Milletler Genel Kurulu küresel antisemitizmi görüşmek ilk kez için toplandı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu küresel antisemitizmi görüşmek ilk kez için toplandı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’in Birleşmiş Milletler Elçisi Ron Prosor, “İnsan hakları ve insan itibarı için antisemitizme karşı durun, bu mesaj BM salonlarından Avrupa sokaklarına, her ülkenin başkentine ulaşsın,” dedi.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor ; Avrupalı liderlere antisemitizme karşı durdurmaları çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu küresel anlamda artan antisemitizmi görüşmek ilk kez için toplandı. Bu toplantı Paris’teki kaşer ürünler satan süpermarkete düzenlenen saldırıdan önce planlanmıştı. Antisemitizm ile mücadele her ülkenin önceliği olmalı diyen Prosor, Yahudilere karşı oluşan nefretin Yahudilerle sınırlı kalmadığına, tarihin gösterdiği gibi bir toplumun Yahudileri güvende olmadığında tüm toplumun risk adlında olduğunu ekledi. Avrupa’nın bir testten geçtiğini belirten Prosor, “Hayatını kaybeden Yahudiler adına açılacak daha fazla anıta ihtiyacımız yok, Avrupa’nın yaşayan Yahudilerine karşı güçlü ve süregelecek olan bir taahhüde ihtiyacımız var,” dedi. “Eğer Avrupa, Yahudi cemaatlerini savunmada başarılı olurlarsa, özgürlük ve demokrasiyi savunmada da başarılı olur,” diyen Prosor, “Yahudilerin kurban olduğu günler geride kalırsa bir daha asla çaresiz ve sessiz kalmayacağız çünkü koruyacak İsrail devleti var artık,” diye ekledi. Prosor, “Şeytanın neler yapabileceğini gördük, bu yüzden tetikte olmalıyız. Tehlike sinyallerini doğru okumalıyız ve antisemitizmi kınamalıyız. Tüm ülkeleri yanımızda olmaya çağırıyorum. Şeytanın güçlenmesine izin vermeyin, sessiz kalmayın, kayıtsız kalmayın.”

Ünlü Fransız Düşünür Bernard Henry Levy

Konuşmacılardan biri de ünlü Fransız Düşünür Bernard Henry Levy idi.

Genel Kurul sözcüsü John Victor Nkolo, “193 üyeli oluşumda birçok kez antisemitizmi ırkçılık, yabancı düşmanlığı, şiddet ve insan hakları ihlali toplantılarında görüştük ama ilk defa antisemitizm konusunda bir toplantı düzenlendi,” dedi. Toplantı, 1 Ekim tarihinde 37 ülkenin dünya çapında artan antisemitizm nedeniyle yaptıkları talep ile düzenlendi. Talepte, “BM Genel Kurulu’nun açık bir mesajı antisemitizme karşı mücadelede önemli bir adım olacaktır,” denildi. Toplantı çağrısını yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un mektubu artan antisemitizmin yarattığı endişeyi dile getirdi; “Gösterilerde kalabalıklar ‘Yahudiler gaz odalarına’ diye bağırdı, sinagoglar bombalandı, Yahudi işyerlerine saldırıldı.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: