Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » AB » İkiyüzlülük dalgası

İkiyüzlülük dalgası

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale Hillel Newman tarafından kaleme alınmış Jerusalem Post gazetesinde yayımlanmıştır.

Nükleer askeri çalışmalarını sürdürerek karanlık ve yıkıcı bir yolda ilerleyen İran’ı meşrulaştırma çabaları ılımlı güçleri zayıflatırken radikalleri güçlendiriyor.

nuclear_iran3

Geçtiğimiz aylarda İran, ‘Dünya Şiddete ve Aşırılığa Karşı’ (World Against Violance and Extremism, WAVE) adlı uluslararası bir konferansa ev sahipliği yaptı. İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani 25 Eylül 2013’te BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada bu konferansın sinyalini vermişti.

İran kaynaklarına göre (IRNA), konferansa dünyadan 40 akademisyen ve uzman katıldı. Bunların arasında Suriye, Irak ve Nikaragua dışişleri bakanları da bulunuyor. AB ve benzer ülkeler genelde bu konferanstan uzak dururken, bazı eski siyasiler katıldı; Norveç eski Başbakanı Kjell Magne Bomdevick, Pakistan eski Başkanı Asif Ali Zardari ve Fransa eski Başbakanı Dominique de Villepin. Bu kişiler kaybettikleri şöhreti bu tür buluşmalarda arıyor olmalılar.

Toplantıda Ruhani şöyle bir öneride bulundu; “Organize ederek veya maddi yardımda bulunarak terörün oluşmasını destekleyen ülkeler teröre karşı olduklarını duyurmalı ve doğrudan veya dolaylı yoldan bu gruplara verdikleri desteği kesmelidirler.”
Orta Doğu ve uluslararası ilişkiler uzmanı Ali Baker toplantı ile ilgili attığı tweet’inde “Yüzyılın en aptal şakası” olarak tanımladı bu konferansı. Ne kadar da haklı!

Bu sözleri söyleyen aynı İran, terörizmin küresel sponsoru olaran tanınıyor, Hizbullah, Hamas gibi terör örgütlerini finanse ediyor, Güvenlik Konseyi’nin 1701 ve 1747 numaralı kararlarını ihlal ederek terör örgütlerine silah kaçırıyor ve bölgede bu tür aktiviteler içinde olmasına rağmen başkalarına terör ve şiddeti desteklemeyin diyor.
Son yıllarda İran Hizbullah veya Al-Kuds aracılığıyla masum insanları hedef alan 30’dan fazla terörist saldırıya karıştı. Sadece bu hafta Hamas örgütüne ait bir delegeyi kabul etti ve desteğini sürdüreceğini açıkladı. Üstelik Dini Lider Ali Hamaney’in şiddetin Gazze’den Batı Şeria’ya genişlemesi çağrısı ile birlikte.
İran terör örgütlerine desteğini sürdürüyor.
Belki de İran bu çağrısına önce kendi uymalı ve terör örgütlerine verdiği doğrudan ya da dolaylı desteğini kesmeli.
Bu iyi bir başlangıç olacaktır.
Bu durum, günümüz İran yönetiminin iki yüzlülüğünün, ve çifte standart açıklamalarının klasik bir örneği. Ne yazık ki bir çok ülke belki de ekonomik veya politik çıkarları nedeniyle gözlerini kapatıp bu açıklamalara inanıyorlar.
Bazı ülkeler İran’dan potansiyel bir ortak olarak bahsediyorlar, özellikle de konu IŞİD olunca. Financial Times köşe yazarı Gideon Rachman ‘Satranç dünya politikasını değiştirmek için hareket ediyor’ adlı makalesinde bu düşünceyi ‘Deli Molla Kumarı’ olarak adlandırıyor ve haklı.
Batı ve İran’ın IŞİD’e karşı küçük bir ortak çıkarı olsa da kimsenin göz ardı etmemesi gereken sahne gerisinde birçok çıkar ve ideolojinin çarpıştığı gerçeği olmalı. Bunlar arasında İran’ın Esad rejimini desteklemesinden, küresel teröre verdiği destek ve Orta Doğu’da sürdürmeye çalıştığı istikrarsızlık sayılabilir.
İran’ın Suriye, Irak, Yemen, Bahreyn ve diğer hassas yerlerdeki derin nüfuzu, İran’ın bölgede pozitif bir güç değil şiddet ve istikrarsızlığı sürdüren bir güç olduğunun kanıtı. İran küresel olumsuz aktivitelerini sürdürdükçe meşru bir ortak olamaz. İran’ı IŞİD’e karşı bir ortak olarak meşrulaştırma çabası, Stalin veya Hitler hükümetleri ile ortaklıkları meşrulaştırmaya benzer.
İran’da hiç bir stratejik değişiklik olmadı, değişiklikler sadece taktiksel. Yazı duvarda duruyor, bizim onu iyi ve dikkatli okumamız gerekiyor. İranlılar İngilizce olarak Batı ile ortaklık açıklamaları yaparken, dini lider Farsça “Amerika yok olana kadar cihat sürecektir,” diyor.
Nükleer askeri çalışmalarını sürdürerek karanlık ve yıkıcı bir yolda ilerleyen İran’ı meşrulaştırma çabaları ılımlı güçleri zayıflatırken radikalleri güçlendiriyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: