Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Batı Şeria » Orta Doğu çatışmaları ile ilgili ‘çok iyi bir soru’

Orta Doğu çatışmaları ile ilgili ‘çok iyi bir soru’

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale Jeff Robbins tarafından kaleme alınmış the Boston Globe gazetesinde yayımlanmıştır.

İki yıl önce düzenlenen bir Orta Doğu panelinde Temsilci Barney Frank İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu eleştirmesi ile tanınan solcu Leonard Fein’e bir soru yöneltti; “ Eğer Filistinliler gerçek anlamada iki devletli çözüme ulaşmayı istiyorlarsa, neden İsrail’in barış karşılığı Filistin devleti önerilerini reddetmeye devam ediyorlar?” Fein, “ Bu çok iyi bir soru,” diye yanıtladı.
Filistinlilerin Birleşmiş Milletler’i İsrail’e karşı yaptırım koyma konusundaki çabalarının ABD’nin itirazlarına rağmen sürdüğü göz önüne alındığında, bunun sadece çok iyi bir soru olmadığı aynı zamanda odada varlığı inkar edilen fili de ortaya çıkardığı bir gerçek. Neden Filistinliler İsrail’in Batı Şeria ile Gazze’yi içeren ve Doğu Kudüs’ü başkent olarak tanıyan teklifini 2000, 2001 ve yeniden 2008’de reddettiler? Sonuçta bu tekliflerin herhangi birinin kabulü, Filistinlilerin ‘barışın önündeki engel’ olarak tanımladıkları yerleşim inşalarını durduracağı gibi on binlerce İsraillinin de Batı Şeria’dan boşaltılması ile sonuçlanacaktı. Bu reddetmelerden mantıklı bir kişi ne sonuç çıkarabilir?
middle east conflictAnılarında ABD eski Başkanı Bill Clinton, Yaser Arafat’ın Filistin devleti teklifini reddetmesini ‘trajik’ olarak anlatıyor. ABD eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise anılarında 2008’de İsrail’in sunduğu teklifin çok daha tatminkar olduğunu ve ABD’nin bu konudaki ümitlerini arttırdığını anlatıyor. Ancak Mahmud Abbas’ın barış karşılığında bir Filistin Devleti’ni görüşmelerden kalkarak reddetmesini “olağanüstü koşullardaki bu öneri ile çözülmez bir sorunda tarihi bir adım atılabilirdi,” diye tanımlıyor.
Frank’ın “çok iyi sorusunun” cevabı ve Filistinlilerin önerileri reddetme tarihçesine bakıldığında cevap pek de iç açıcı değil. İsraillilerin bağımsız bir Filistin devleti karşılığında öne sürdükleri koşul çatışmanın tamamen bitirilmesi ve İsrail’in varlığını tanınması. Ancak Filistinlilerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde tanınma araması bu koşulu ekarte ediyor ve Filistinlilerden çatışmayı bitirme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.
Bu sonuç şaşırtıcı değil. Filistin sokağı İsrail’in yok olmadığı hiçbir çatışmanın sonlandırılmasını kabul etmiyor. Yaz aylarındaki İsrail-Hamas savaşından önceki kamuoyu yoklamaları Filistinlilerin yüzde 30’undan azının iki devletli çözümü; Batı Şeria/Gazze devleti İsrail ile barış içinde yaşayabileceği seçeneği, desteklediğini gösteriyordu. Katılımcıların üçte ikisi “tarihi Filistin toprakları kurtarılana kadar direnişe devam edilmelidir,” diyordu. Geçtiğimiz Eylül ayında yapılan ankette de katılımcıların yüzde 80’i Hamas’ın İsrail’e roket atmaya devam etmesi gerektiğini savunuyorlardı. ABD tarafından terörist örgüt olarak nitelenen Hamas, katılımcılardan yüzde 88 oranında kabul görürken, daha ılımlı taraf olan Filistin Yönetimi ve Lideri Mahmud Abbas için bu oran yüzde 36’da kalıyor.
Bunların hiç biri yeni değil, hiç biri sürpriz değil. Mayıs 2009’da, Rice’ın olağanüstü olarak nitelediği koşulları reddettikten sonra Abbas Washington Post’a İsrail ile barış yapmak için acelesi olmadığını bu yüzden pazarlığı bile reddettiğini açıklamıştı. Abbas, uluslararası toplumun İsrail’e baskı yapıp Filistinlilere hiçbir sorumluluk yüklemeyeceği zamanı beklemeyi tercih etmişti. “O döneme kadar Batı Şeria’dakiler normal bir hayat yaşıyorlar,” diye eklemişti.
Filistinlilerin “BM’nin müdahil olması gerekli başka türlü devlet olamayız,” açıklaması kimi çevrelerce kabul görse de gerçek ile uyuşmuyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: