Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Suudi lider Madani Kudüs’ü ziyaret etti

Suudi lider Madani Kudüs’ü ziyaret etti

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Iyad bin Amin Madani,   Kudüs'te  (photo credit: AFP PHOTO/ AHMAD GHARABLI) Read more: Saudi Islamic leader tours Temple Mount on visit coordinated with Israel

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Iyad bin Amin Madani, Kudüs’te  Tapınak Tepesi’ni gezdi.(photo credit: AFP PHOTO/ AHMAD GHARABLI)

İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 57 ülkenin temsilcisi İyad Madani, İsrail ile ortaklaşa düzenlenen bir turla Tapınak Tepesi’ni ziyaret etti. Dünyanın en büyük İslami teşkilatının genel sekreteri olan Madani geçtiğimiz hafta Kudüs El Aksa Camii’ni ziyaret etti. Tüm Müslümanları şehre gelip dua etmeye çağıran Madani, kutsal mekânları için Filistinlilere destek verilmesini de istedi. Madani’nin ziyareti Kudüs Eski Şehir’deki şiddet ve gerilim dolu aylardan sonra gerçekleşti. Tapınak Tepesi hem Yahudiler hem de Müslümanlar tarafından kutsal kabul ediliyor. İsrail ve Filistinlilerin Kudüs tartışmalarının ana maddesi olan Tapınak Tepesi, sık sık şiddetin başlangıç noktası da oluyor.

Madani’nin ziyareti İsrail ile koordineli olarak düzenlendi. Madani, İsrail ile diplomatik ilişkisi bulunmayan Suudi Arabistan vatandaşı. Suudi Arabistan ayrıca İslam’ın en kutsal mekânları kabul edilen Mekke ve Medine’nin de koruyucusu. El Aksa İslam’a göre üçüncü en kutsal mekân.
Eski İbrani tapınaklarının bulunduğu yer olan Tapınak Tepesi Yahudilikte en kutsal mekan. Geçtiğimiz sene milliyetçi Yahudilerin bölgeyi ziyareti İsrail’in mekanı ele geçireceği olarak algılanmış, İsrail’in bu iddiaları yalanlamasına rağmen gerilim şiddetli protestolara dönüşmüştü. Güvenliği sağlamak için Müslümanların girişine koyulan geçici kısıtlama, Filistinlilerin İsrailli sivillere saldırması ve 11 kişinin ölümü ile sonuçlanmıştı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: