Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Hem Yahudiler hem de Araplar İsrailli olmaktan gurur duyuyorlar

Hem Yahudiler hem de Araplar İsrailli olmaktan gurur duyuyorlar

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Demokrasi Enstitüsü’nün (Israel Democracy Institute, IDI) yıllık demokrasi endeksine göre hem Yahudiler hem de Araplar İsrailli olmaktan gurur duyuyorlar. IDI Başkanı Yohanan Plesner ve akademik direktör Tamar Hermann tarafından Devlet Başkanı Reuven Rivlin’e sunulan rapora göre İsrailli Yahudilerin yüzde 86’sı, İsrailli Arapların yüzde 65’i İsrailli olmaktan gurur duyuyor. Katılımcılardan sadece yüzde 13 Yahudi ve yüzde 34 Arap İsrailli olmaktan pek veya hiç gurur duymuyor. 1007 yetişkin İsrailli katılımcı ile yapılan anketin hata payı yüzde 3,2 olarak belirtildi. 2003 yılından beri yapılan anket, İsrail halkının politikacılar, karar alıcılar ve gazeteler hakkındaki görüşlerini ortaya koyan bir barometre görevi görüyor.

Israeli Arabs

Çalışmaya göre İsrailli Yahudilerin en güvendikleri kurum İsrail Ordusu (yüzde 86). Orduyu yüzde 71 ile devlet başkanı, yüzde 62 ile yüksek mahkeme takip ediyor. En az güven duyulan kurum ise yüzde 35 ile Knesset (meclis), yüzde 29 ile hahambaşılık ve yüzde 28 ile medya. İsrailli Arapların en güvendikleri kurum yüzde 60 ile yüksek mahkeme, yüzde 57 ile polis, yüzde 56 ile devlet başkanı ve şaşırtıcı olarak yüzde 51 ile İsrail ordusu. En az güven duyulan kurum yüzde 37 ile medya, yüzde 36 ile Knesset ve yüzde 36 ile dini liderler.
Ankete göre son beş yılda İsrail’in Yahudi bir devlet olmasını demokratik bir devlet olmasından daha önemli olduğunu düşünenlerin oranı arttı. Ülkenin hem Yahudi hem demokratik olması gerektiğini savunanlar ise 2010’da yüzde 48,1 iken 2014’te yüzde 24,5’e geriledi.
İsrailli Yahudilerin yüzde 71’i ve İsrailli Arapların yüzde 50’si hiçbir partiyi desteklemediğini veya bir partide aktif olmadığını belirtirken, Yahudilerin yüzde 66’sı ve Arapların yüzde 53’politika ile ilgilendiklerini söylediler. İsraillilerin dörtte üçü (Yahudilerin yüzde 77’si, Arapların yüzde 64’ü) politikacıların kendi çıkarlarına öncelik verdiklerini düşünüyorlar. İsraillilerin yüzde 20’si (Yahudilerin yüzde 19’u, Arapların yüzde 25’i) ise bu düşünceye katılmıyorlar. İsraillilerin sadece yüzde 20’si hükümet politikalarını etkileyebileceğini düşünüyor. Yüzde 77’si ise çok az veya hiç etkileyebileceğini düşünüyor. Bir konuşma yapan Rivlin, halkı 17 Mart seçimlerinde oy vermeye davet etti ve anket sonucunun aksine halkın etkisi olduğunu belirtti; “Oy vermeye gelerek halk etkisini gösterebilir,” dedi.

Yolsuzluğu 1’den 5’e puanla dendiğinde, 1 yolsuzluk en fazla demek olduğunda, katılımcıların yüzde 43,6’sı 1 veya 2’yi, yüzde 31,4’ü 3’ü ve sadece yüzde 19,4’ü 4 veya 5’i seçtiler. Geçen haftalarda yolsuzluk karşıtı kampanya başlatan Yesh Atid Lideri Yair Lapid, anketin devletteki yolsuzluğunu gösterdiğini belirtti. “Bu devlet yolsuzlara değil İsrail halkına aittir,” dedi ve partisinin bu durumu düzeltmek için yolsuzluk karşıtı bir yasa tasarısı sunacağını söyledi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: