Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » ABD’nin Orta Doğu enerji özel elçisi: İsrail, Mısır, Ürdün ve Türkiye’ye gaz ihraç edecek

ABD’nin Orta Doğu enerji özel elçisi: İsrail, Mısır, Ürdün ve Türkiye’ye gaz ihraç edecek

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Bloomberg’in haberine göre ABD’nin Orta Doğu enerji özel elçisi Amos Hochstein, İsrail’in Arap ülkeleri ile süregelen diplomatik gerginliği azaltması için doğal gazın bir çare olduğunu söyledi. İsrail’in Mısır, Ürdün ve Türkiye’ye doğal gaz ihraç edeceğini söyleyen üst düzey yetkili, ihracat anlaşmalarının önündeki politik engellerin aşılacağını da iddia etti. “Enerji konusunda tüm tarafların çıkarları benzer,” diyen yetkili, Tel Aviv Üniversitesi Milli Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü’nde (INSS) bir röportaj verdi.
enerj'
Yüksek miktardaki doğalgaz keşfine rağmen İsrail ile Tamar ve Leviathan doğalgaz yataklarındaki ortakları henüz bölge ülkeleriyle ihracat anlaşmalarını tamamlayabilmiş değiller. Ürdün ile anlaşma yakınken, İsrail’in Filistin politikasının anlaşmanın gerçekleşmesindeki engel olduğu düşünülüyor. Ancak Hochstein kurulacak yeni enerji bağlarının en azından bazı politik gerginlikleri hafifleteceğine inanıyor.
“Enerji politik sürecin ana aktörü olmasa da, jeopolitik pozisyonların daha olumlu yöne kayması için bir araç olacaktır,” diyen yetkili, ticari bir anlaşmanın önünde engeller bulunduğunu ama çıkarların da olduğunu ekledi. “Bu durum Türkiye, Kıbrıs, İsrail ve diğer bölge ülkeleri için bir kazan-kazan olabilir.”
İsrail’in uluslararası desteği artırmak için enerji konusunda daha açık politikalar yürütmesi gerektiğini belirten Hochstein, düzenleyici ve yasal kesinlik olduğunda İsrail doğalgazı daha çok ilgi çekecektir dedi.
Hochstein, İsrailli şirketlerle ortak Amerikan Noble firmasının Ürdünlü Arab Potash firması ile yaptığı anlaşmada arabuluculuk görevi üstlendi. Bu sayede İsrail Ürdün’e 15 yıl boyunca doğalgaz sağlayacak. Noble Mısır ile de bağlayıcı olmayan bir anlaşmaya imza attı. Bloomberg’e göre İsrail ile yapılan anlaşma Mısır’da tartışmalı bir konu. 2012’de Sina’da düzenlenen birçok sabotaj sonrası Mısır doğalgaz ihracatını kesmişti.

 

 

Kaynak: ynetnews 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: