Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail Ebola’ya karşı savaşın en büyük destekçisi

İsrail Ebola’ya karşı savaşın en büyük destekçisi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Picture1UNICEF, İsrail’in kişi başına düşen gelirine göre Ebola’ya karşı savaşın en büyük destekçisi olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada, “UNICEF için Amerikan fonu, Batı Afrika’daki Ebola salgınına karşı İsrail’i son yaptığı 8,75 milyon dolarlık bağışından dolayı tebrik eder. Bağış kişi başına düşen gelir baz alındığında bu virüse karşı savaşta yapılan en yüksek bağıştır,” dendi. Fonun bir bölümü İsrail tarafından özellikle UNICEF’in kullanımına ayrıldı. Bu sayede virüs taşıyıcılarının belirlenmesi ve etkilenen çocuklara hemen müdahale edilebilecek.
UNICEF için Amerikan fonu Başkanı Caryl Stern, İsrail’e Ebola ile savaştaki cömert katkısı ve çocukların bu hastalığa karşı savunmasız olduğunun bilincinde olduğu için teşekkür etti. Stern, “Ebola’ya karşı ilerleme kaydedilmesine rağmen virüsü durdurmak ve çocukları tedavi etmek için daha yapılacak çok şey var,” dedi.
İsrail’in bu bağışı Batı Afrika’da tam donanımlı sahra hastaneleri kurması, hastaları tedavi etmek ve yerel görevlilere eğitim vermek için sağlık görevlileri göndermesinin ardından geldi. Tüm bu projenin maliyetinin 1,2 milyon Şekel (315 bin dolar) olduğu tahmin ediliyor.
İsrail Kasım ayında gerekli ekipmanları gönderdiğinde MASHAV (İsrail uluslararası kalkınma işbirliği) başkanı Gil Haskel, bu projenin İsrail’in Ebola’ya karşı savaşta kararlılığını gösterdiğini belirtmiş ve diğer felaket bölgelerinde yardım ettiği gibi tıbbi tecrübesini kullanarak ihtiyaç zamanında ülkelerin yanında olduğunu söylemişti. Ebola virüsüne karşı savaşın İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın bir politikası olduğunu belirten Haskel, İsrail’in nerede olursa olsun ihtiyacı olan ülkelere yardım edeceğini ve ilişkilerini güçlendireceğini ekledi.
İsrail’in Ebola’ya karşı verilen savaştaki desteği geçtiğimiz ay BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon tarafından da takdir edildi. Gönderdiği mektupta Ban, “İsrail’in katkılarının tedavinin kalitesinin artmasında ve kurbanlara ulaşmada çok önemli katkıları olacaktır,” dedi.
2014 yılında Ebola Batı Afrika’da 19 bin kişiye bulaştı, 6900 kişiyi öldürdü, 10 bin kadar çocuk yetim kaldı. 5 milyon çocuğun bu durumdan dolayı okula gidemediği kaydedildi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: