Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Benjamin Netanyahu » Cumhurbaşkanı Rivlin, “Sizleri canlı olarak burada görmek isterdik”

Cumhurbaşkanı Rivlin, “Sizleri canlı olarak burada görmek isterdik”

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Fransa’nın başkenti Paris’te geçen hafta koşer marketine düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden dört Yahudi’nin cenazesi, Kudüs’te defnedildi.Cumhurbaşkanı Rivlin “İkinci Dünya Savaşı’ndan 70 yıl sonra Yahudi vatandaşlarının tekrar Avrupa sokaklarında korkarak dolaşmalarına izin veremeyiz.” dedi.

rivlin funeral
Fransa’dan Tel Aviv Ben-Gurion Havalimanı’na getirilen Yoav Hattab, Yohan Cohen, Philippe Braham ve Francois-Michel Saada’ın cenazesi, Kudüs’teki Har Hamenuchot mezarlığına götürüldü.

Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, burada düzenlenen cenaze töreninde yaptığı konuşmada, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Sizleri canlı olarak burada görmek isterdik. Karşınızda kırık bir kalp ile duruyorum ve acınızı paylaşıyorum. Tüm ulusumuz benimle birlikte ağlıyor” dedi. Konuşmasında Avrupalı liderlerin Yahudilerin korunması için daha fazla adım atması gerektiğini de ifade eden Rivlin, “Avrupalı liderler Avrupa’daki Yahudilerin güvenliğini bir kez daha gözden geçirmeli. 2015’te böyle şeyler olmamalı” dedi.

Başbaşkan Netanyahu Kudüs'teki cenaze töreninde konuşma yaptı

Başbaşkan Netanyahu Kudüs’teki cenaze töreninde konuşma yaptı

“Fransa’daki terör karşıtı eylem, kalbimi ısıtan tam bir birlik mesajıydı” diyen Rivlin, “Geçtiğimiz haftalar ve aylar her ne kadar terörün ırk ayrımı gözetmeksizin yapıldığını gösterse de gerçek şu ki özellikle Yahudiler hedef alınıyor” iddiasında bulundu.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise ölenlerin sırf “Yahudi oldukları için” saldırıya uğradıklarını ileri sürerek, “Bunlar sadece Yahudilerin değil, tüm insanlığın düşmanı. Şimdi tüm medeni dünyanın birlik olup bu düşmanların kökünü kazıma zamanı gelmiştir” ifadelerini kullandı.
Fransa’daki Yahudi cemaatinin tutumuna değinen Netanyahu, “İnanıyorum ki Yahudilerin kalplerinde sadece bir ülke var o da onlara kucak açacak olan İsrail’dir” dedi.

Fransa Enerji ve Çevre Bakanı da Kudüs’te düzenlenen cenaze törenine geldi ve bir konuşma yaptı.

^Fransa Ekonomi ve Çevre Bakanı Royal Kudüsteki cenaze töreninde konuşma yaptı

^Fransa Enerji ve Çevre Bakanı Royal, Kudüsteki cenaze töreninde konuşma yaptı

Paris’te 7 Ocak’ta haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo’ya saldırı düzenlenmiş, 12 kişi hayatını kaybetmişti. Bir gün sonra Montrouge’da silahlı bir kişi bir polis memurunu öldürmüştü. Paris’in Porte de Vincennes bölgesinde Yahudilerin işlettiği bir markete de 9 Ocak’ta saldırı düzenlenmiş dört kişi öldürülmüştü.

kaynak: salom / hurriyet


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: