Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Hamas: İkinci İntifada sırasında Arafat bize silah sağladı

Hamas: İkinci İntifada sırasında Arafat bize silah sağladı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Yüksek rütbeli bir Hamas yetkilisi, Kamp David barış görüşmelerinin başarısızlığa uğramasının ardından Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat’ın İsraillilere karşı terör saldırıları gerçekleştirmeleri için Hamas’a silah tedarik ettiğini açıkladı.

Mahmut Al Zahar

Hamas’ın kurucularından Mahmud Al Zahar

Hamas’ın kurucularından dışişleri eski bakanı Mahmud al-Zahar, El Fetih ile süregelen uzlaşı görüşmelerinin arka planını Al Aksa Televizyonunda yayınlanan bir röportajda anlattı. 1994 yılından başlayarak altı yıl süren baskıdan sonra Filistin Yönetimi’nin İsrail ile barış olasılığına inancı kalmadığını ABD Başkanı Bill Clinton’un başlattığı görüşmelerin bitmesiyle bu durumun kesinleştiğini ve ardından İkinci İntifada’nın başladığını anlattı.

Bir örgüt aracılığıyla Hamas’ın saldırılarının sorun teşkil etmeyeceği Hamas lideri Şeyh Salah Shehadah’a bildirildi diyen al-Zahar, Shehadah’ın 2002 yılında İsrail tarafından öldürüldüğünü söyledi. Gazze’de daha önce tanınmayan Omar al-Muhtar Güçleri’ne şüpheyle yaklaşan Hamas liderleri, yine de silahları aldılar. Daha sonradan El Fetih’in silahlı bir kolu olduğu anlaşılan örgütten gelişmiş birçok silah tedarik edildi.

İzzeddin El Kassam Tugayları

İzzeddin El Kassam Tugayları Hamas’ın 27. kuruluş yıldonumunde sılahlaryla kutlamaya katıldı

Al-Zahar’ın açıklamaları İkinci İntifada’nın bir anda gelişen ve dönemin İsrail muhalefet lideri Ariel Şaron’un Tapınak Tepesi ziyareti ile ateşlenen bir başkaldırı değil planlı bir hareket olduğu iddialarını güçlendiriyor. Birçok İsrailli yetkili Eylül 2000’de başlayan İkinci İntifada’nın Arafat tarafından başlatıldığını bu sayede Kamp David’deki barış görüşmelerinde ilerleme kaydedilmesini engellemesi suçlamasından kaçınmak için olduğunu iddia etmişti. “Arafat’ın amacı neydi Allah bilir ancak o zamandan sonra El Fetih’in Hamas düşmanlığı sona erdi,” diye anlattı al-Zahar.

Öte yandan El Fetih yetkilisi Azzam al-Ahmad, Hamas 7 Kasım’da Gazze’deki El Fetih ofislerine yapılan saldırıyı soruşturana kadar uzlaşı görüşmelerinin dondurulduğunu açıkladı. “Hamas Müslüman Kardeşler’in bir parçası ve Müslüman Kardeşler’in bulundukları ülkeye sadakatleri olmadığı, İslami halifelik peşinde koştukları bilinen bir gerçek,” diyen al-Ahmad “bu düşüncelerini Filistin halkında uygulayamazlar,” diye ekledi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: