Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » Je ne suis pas

Je ne suis pas

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda okuyacağınız makale İsrail İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Ohad  Kaynar tarafından kaleme alınmıştır.

"Here too, liberty, equality, and fraternity rise, but the price paid in blood is evident on the ground".

“Bu resim özgürlük,eşitlik  ve kardeşliğin gelişimini gösteriyor fakat bunun bedelinin yerdekilerin canına mal olduğunu görüyoruz.

Je ne suis pas*

Başka bir terörü kınama mesajı yayımlayarak zamanınızı boş yere harcamayacağım; biz İsraillilerin terörü kınamak kemiklerimize işlemiş.
Boş yere karikatür ya da ölenlerin arkasından methiyeler dizerek vaktinizi almayacağım, ya da hiç bir hashtag kullanmayacağım.

Charlie Hebdo’da hayatını kaybeden 12 kişi, 12 değil. Matematiğiniz yanlış.

Onlara Toulouse Montauban saldırısında hayatını kaybeden 7 kişiyi, Brüksel’deki Yahudi Müzesi’nde hayatını kaybeden 4 kişiyi (saldırgan Fransız’dı), Joue La Tour’da bıçaklanan 3 polisi, Dijon’da üzerlerine araba sürülmesi sonucu yaralanan 13 kişiyi ve Nantes’de aynı şekilde yaralanan 11 kişiyi de katmak gerekiyor.

Biz bunları konuşurken, Nijerya’da bir yatılı okulun yakılması sonucu öldürülen 59 öğretmen ve öğrenci, Pakistan’ın Lahore şehrinde öldürülen 60 kişi ve yaralanan yüzlerce kişi, Nijerya’nın Kano şehrinde intihar bombası saldırıları altındaki camiiden kaçmaya çalışırken hayatını kaybeden 120 kişi ya da Kamerun’un Mozogo şehrinde evlerinin yakılması sonucu hayatlarını kaybeden 84 kişi de var.

Onlar sayılmıyor mu?

Dünya genelindeki gerçek, 2014 yılının sadece Kasım ayında her saat başına 7 kişinin İslami Cihad nedeni ile hayatını kaybetmiş olması. Saatte 7 kişi! Sadece Kasım ayında 5000’den fazla eder.

Sadece sivil kayıplarına baktığımız zaman 300 farklı küresel terör saldırısı gerçekleşmiş. (Bu insanlar kendi halinde insanlardı hatırlatırım, kendi işlerine gitmek için sokakta yürüyen, sizin benim gibi insanlar.) 2014 yılında 3400’den fazla insan hayatını kaybetti, 5000 kişi de yaralandı.

2014 Toplam:
_______________________________________________

3400 masum öldü
5000+ masum öldü

Je n’ai aucun nom**

Peki o zaman neden hepimiz Charlie’yiz şu anda? 2014’ün başında meydana gelen ilk ölümden bu yana o kişilerin isimlerini anmamız gerekmez miydi?
Malesef, ilk ölen isimsiz bir kişiydi. Somali’nin Mogadişu şehrinde yaşadı ve öldü. Politikacı değildi, gazeteci değildi, beyaz ve Hristiyan da değildi. O sadece bir otel görevlisiydi.2014’ün hemen başında talihsiz bir şekilde otelin lobisinde bulunuyordu ve patlayan bombalar sonucu hayatını kaybetti.

2014’te bir çok hayatını kaybeden kişinin isimleri yoktu, ırkı yoktu, cinsiyeti yoktu, değerleri bir insandan daha düşüktü. En azından uluslararası haber editörleri için öyleydi ve dürüst olmak gerekirse birçoğumuz için de bu böyle.
Onlar sadece bir rakam, istatistik için yararlanılıp, günden güne daha az hatırlanacaklar.Onlar farklı kıtalardan isimsiz daha değersiz terör kurbanları.

O zaman soruyorum size , bugün Charlie’yim diyenler neden daha önce isimsizler için ortaya çıkmadınız?

Je ne t’accuse pas, ***

Charlie Habdo’da kan döküleli sadece yirmi dört saat oldu ve camiiler saldırıya uğruyor. Dükkanlar bombalanıyor ve İslam karşıtı gösteriler başladı bile. Bu durum Yahudi olarak bana, aklımın köşesinde yatan ve tüylerimi diken diken eden atıl şüphelerimin teyidi olarak karşıma çıkıyor: Bazı Avrupalılar tarihten hiç ders almadılar.

“I am Charlie” ( Ben Charlieyim) pankartlarını taşıdığınız için sizleri suçlamıyorum; sizler hümanist ve demokratsınız. Sizler bu topluma ve kurallarına uymayı seçtiniz. Bu sizin, biz Yahudilerin dediği gibi “Bealey Teshuva” (cevaba ulaşanlar) statüsüne eriştiğinizi gösterir. Dinimiz, seçerek tutarlılığa ulaşmış olanlar en erdemlilerdir; ve bana göre bu pankartları taşıyanlar demokrasi ve hümanist fikirlerin çok olduğu ülkelerde yaşayanlardan daha değerlidirler. Çünkü bunu seçtiniz; seçmeyebilirdiniz de.
Sizler, batı toplumunun evlat edinilmiş çocuklarısınız; ve siz doğuştan sizlerde var olmayanı ispatlamaya ve ona bağlılığınızı göstermeye çalışıyorsunuz.

Aynı olduğumuz için bunları biliyorum.

Maalesef ve üzülerek söylemeliyim ki, faşizm siyasi solda olduğu kadar sağ kanatta da kök salmıştır.

Demokrasinin kalesi ve özgür konuşmanın göstergesi olarak, İslam peygamberinin karikatürünü yapmaktan korkanlar, bunu provokasyon aracı olarak kullananlar kadar kötüdür. Sadece adları için öldürenler, temsil ettikleri değerleri için öldürenler kadar kötüler.

Hümanizmin tam karşısında olduğu şey: Göze göz, dişe diş anlayışıdır.

İntikamın doğru olduğu anlamını çıkartanlar var. Onlar için üzgünüm ama hümanist dünyada ve demokratik bir toplumda sergilenecek sorumluluk, adalet ve şefkatin engin dersini kaçırdıkları için özür dilemeyeceğim.

Onlar için özür dilemem, siz niye dileyesiniz?

Biz Charlie değiliz, biz kendimiziz.

Kendimiz olmak yeterlidir.

Ohad Kaynar
Deputy Consul General
Israeli Consulate in Istanbul
_____________________________________________

* değilim
** ben isimsizim
***seni suçlamıyorum


4 Comments

 1. Dr.Ülkü Varlık says:

  Sayın Ohad Kaynar,
  Yukarıda ki yazınızı okudum.Ayrıca,yazı ile birlikte seçmiş olduğunuz fotoğraf da son derece anlamlı ve düşündürücü.Avrupa parlamento binalarında da bu ve benzeri tablolar yer alır.Birkaç yıl önce Norveç Parlamento binasını gezerken genel kurul salonunda da buna benzer bir tablonun yer aldığını anımsıyorum.Konu ile ilgili düşüncelerinize saygı ile katılıyorum.Aslında güzel bir söz vardır.’Ormanın içinde bulunanlar,ağaçları tek tek görür ancak ormanın bütününü göremezler,oysaki,ormanın dışında olanlar ise sadece ormanı görürler ancak ağaçları göremezler’ şeklinde..Bence siz ikisini birden görüyorsunuz.
  Sevgi ve saygılarımla
  Dr.Ülkü Varlık
  Kamu Yönetimi ve siyaset Bilimi Uzmanı

 2. hanson says:

  france de kurgulanan eylem daha inandırıcı olmalıydı.jew halkının terörden zarar gördüğü muhakkak..terörist devlete müdaleye halk desteğini almak için daha reel bir yol olabilirdi.

 3. Huseyin AYDIN says:

  Ohad Bey,

  Yazınız gerçekten dokunmuş bir yerlere…. Bir dünya vatandaşı olarak, ne zaman müslümanı yahudisi arabı hristiyanı velhasılı ne kadar inanç sistemi varsa, bunlarından sıyrılıp, ne zaman insancıl bir yaklaşımla insanlığı bir adım daha ileri götürmeye çalışacağız…
  Yahu insanız sonuçta, ne zaman ortak bir akıl çıkaracağız…
  Ne zaman, çevre sorunlarına karşı, açlığa karşı, cahilliğe karşı elele birşeyler yapacağız…

  Yine bir sürü şeyleri saçmaladım galiba.
  Ohad Bey, ellerinize kaleminize sağlık… Sağlıcaklı kalın…

  Hüseyin AYDIN

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: