Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » terör » Paris’te Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı

Paris’te Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Fransa’da yayın yapan haftalık karikatür dergisi Charlie Hebdo‘nun merkezine silahlı saldırı düzenlendi.  En az 12 kişinin öldüğü, 5′i ağır çok sayıda kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

charlie hebdo
Charlie Hebdo dergisi, mizahına İslam dini olduğu kadar diğer dini ve politik kişileri de konu ediyordu.Önceki kapaklarının birinde görevinden emekli olan Papa Benedict XVI’i Vatikan muhafızlarından biriyle aşk yaşarken, Fransa Devleti eski Başkanı Nicolas Sarkozy ‘yi hasta bir vampir olarak, Ortodoks bir Yahudi’yi de bir Nazi askerini öperken resmetmişlerdi.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo ilk kez saldırıya uğramıyor.Ancak hiçbir zaman bu kadar şiddetli ve ölümle sonuçlanan bir saldırıya maruz kalmamıştı.

2006 yılında Danimarka gazetesi Jyllanda-Posten Muhammed Peygamber’i resmeden karikatürler yayınladı.Charlie Hebdo da destek için bu karikatürleri sayfalarına taşıdı.

Bu durum birçok Müslümanın tepkisini çekti.

2011’de dergi, ‘Şeria Hebdo’ başlığıyla Muhammed Peygamber’i resmeden bir karikatür yayınladı.

Bunun ardından dergi bürolarına molotof kokteyli kullanılan saldırılar düzenlendi.

2012 yılında Muhammed Peygamber’e hakaret etmekle suçlanan ‘Müslümanların Masumiyeti’ filmiyle ilgili olarak birçok ülkede düzenlenen gösteriler üzerine, Peygamber’i çıplak gösteren karikatürler de yayınladı.

BBC’nin Paris muhabiri Hugh Schofield, Charlie Hebdo’nun Fransız yayıncılığında, 1789 İhtilali öncesinde Marie-Antoinette’i topa tutan “skandal broşürler” geleneğinin günümüzdeki saygın temsilcilerinden olduğunu söylüyor.

18. yüzyılda kraliyet ailesindeki seks skandalları ve yolsuzlukları hicveden bu gelenek, bugün sağ siyasetçileri, polisi, bankacıları ve dinleri hedef alıyor.

1969’da ortaya çıkan, 1981’de yayınını sonlandıran, 1992’de yeniden yayın hayatına dönen dergi yıllar içinde hem Hıristiyanlık hem İslam hem de Yahudiliği hicveden birçok karikatür yayınladı.

Dergi sayfalarında mastürbasyon yapan rahibeler, prezervatif takan Papalar yer aldı.Derginin ‘kışkırtıcı bir mizah yayıncılığı’ çizgisinde olduğu belirtiliyor.

Derginin içi yıllar içinde hareketliydi.

Radikal sol çizgideki derginin tarihinde birçok bölünme yaşandı, siyasi tavrı nedeniyle kovulanlar, istifa edenler oldu.

Dergini son karikatürlerinden biri IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi hakkındaydı.

Charlie Hebdo dergisi 2011 yılında Hz. Muhammed’in karikatürünü yayımladığından bu yana ağır tepkiler alıyor ve yoğun baskı altında bulunuyor.Web sitesi hacklendi, Fransa’nın en tanınmış karikatüristlerinden ve derginin öncülüğünü yapan isimlerden Charbonnier’e polis koruması verilmişti.


1 Comment

  1. lb says:

    saldırıyı insanlık dışı buluyor ve şiddetle kınıyorum ama kışkırtıcı mizahıda doğru bulmuyorum

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: